Anasayfa / Genel / Zeytinyağlı sabununun faydaları
Zeytinyağlı sabununun faydaları
Zeytinyağlı sabununun faydaları

Zeytinyağlı sabununun faydaları

Zeytinin ezilerek yağının çıkartılmasıyla yapılan doğal sabun , zeytinyağı veya zeytinyağlı sabun. Cilde, yüze, vucuda saça faydaları neler

Zeytinyağı Sabununun Faydaları

Zeytinyağı sabunu geleneksel kullanımının yanı sıra, doğallığa önem veren herkesin tercih ettiği bir üründür. Bitkisel yağ bakımından zengin olan zeytinyağı E, A, D, K vitaminlerini içerir.

Zeytinyağı Sabunu zeytinyağında imal edilmiş, başka hiçbir yabancı madde içermeyen doğal bir temizlik maddesidir. Doğal zeytinyağı sabunda kullanılan zeytinyağı, sıcak Akdeniz iklimine özgü zeytin ağaçlarının meyvelerinden elde edilir. Zeytinyağı sabunu geleneksel kullanımının yanı sıra, doğallığa önem veren herkesin tercih ettiği bir üründür. Bitkisel yağ bakımından zengin olan zeytinyağı E, A, D, K vitaminlerini içerir. Zeytinyağı Sabunu, genel vücüt ve yüz temizliğinin yanısıra cilt rahatsızlıklarında da kullanılabilir. Banyoda kullanılan zeytinyağı sabunu genel vücut, yüz ve saç temizliğinde güvenle kullanabileceğiniz doğal bir üründür. Vücut üzerindeki dinlendirici etkisinin yanısıra sayısız faydaları vardır. Zeytinyağı Sabunu bol köpüğü ve yumuşak yapısı ile mükemmel bir banyo sabunudur. Düzenli kullanıldığında cildi güzelleştirir, saçları güçlendirir ve göz hastalıklarına karşı direnç sağlar. Antiseptik (mikrop öldürücü) özelliği sayesinde yüz ve gövde derisindeki sivlce, tahriş, egzama, mantar, sedef, pişik, isilik, alerji gibi cilt rahatsızlıklarında kanıtlanmış yararları vardır.
5-Zeytinyağı Sabunu’nu cilt rahatsızlıklarında olduğu gibi saçlarınızdak sorunlarda da kullanabilrisiniz. Saç dökülmesi, kepek ve baş derisindeki sivilcelerin giderilmesinde kullanabilrisiniz. Ayrıca adale uyuşması, adet sancılarında olumlu etkileri gözlenmiştir. Pergamon Zeytinyağı Sabunu el imalatı olup, rengi ve kokusu doğaldır. Parfüm ve boya maddesi ihtiva etmez.

Alerjik ciltlerde güvenle kullanılabilir. Ürünlerimizde kullanılan zeytinyağı tamamıyla doğal olduğu için soğuk suda fazla köpürmeyeceğinden sıcak suda kullanılması tavsiye edilir.

Sabun Günlük yaşantımızın olmazsa olmaz parçası sabun temizliğin, saflığın hatta beyazlığın simgesi… Sabundan önce temizlenmek için kül ve kil kullanan insanoğlunun sabunu neden saflığın ve beyazlığın simgesi haline getirmiş olduğunu anlamak zor değil. Temizlenmek için kum, süt, bitki yapraklarını da deneyen insanoğlunun sabunu ilk kez MS 200’lerde kullandığı varsayılıyor. Eski bir Roma masalına göre sabunu ilk kadınlar keşfetti. “Tabiat Ana” diye boşuna seslenmiyoruz, her şeyin kaynağı kadındır diye de kesinlikle böbürlenmiyoruz, hikayemize geçiyoruz. Hayvanların kurban edildiği Sapo Dağı’nın kıyısında bulunan Tiber Nehri’nde çamaşır yıkayan kadınlar, bir gün çamaşırlarını fazla çaba sarf etmeden kolayca temizlediklerini fark ederler. Daha sonra buna hayvanların kurban edildiği zamanlarda nehre yağmurla birlikte karışan hayvan yağ ve küllerinin sebep olduğunu görürler. Nehrin sularına karışan yağ, killi çamur ve küller köpüklü bir karışım oluşturduklarından, sabunun ilk keşfi bu mite dayanır. Efsaneler bununla sınırlı kalmıyor. Britanya Adaları’nın eski sakinlerinden Keltler’in hayvansal yağlar ve bitki küllerinden ürettikleri maddeye “saipo” adını verdiklerini biliyoruz. Bu sözcük daha sonra “soap” olarak değişti. Sabun, Roma İmparatorluğu döneminde şeytan işi olarak nitelendirilip insan hayatından çıkartılmış; sonra da hastalıkların, salgınların önüne geçememiş Avrupa. Sabunun tekrar kullanımı 8. yüzyılda İtalya ve İspanya, ardından 13. yüzyılda Fransa ve sonrasında İngiltere’de ortaya çıkıyor. Türkler 11. yüzyıla kadar sabun yerine sulardaki soda, çöven, saparma, süt kökü, kaşık otu, herdemtaze, tavşankulağı, hintkestanesi ve kül gibi maddeleri kullanmış. Bilimsel olarak sabun yapımı 18. yüzyılda Michel Eugene Chevreul’un gerekli kimyasal formülleri ortaya koymasıyla başlıyor. Buhar makinesinin bulunmasıyla sabun yapımı endüstriyel bir sektöre dönüşüyor. Sabun, sert sularda eritildiği zaman yeterince köpürmediğinden, 1930’larda ABD’de ilk deterjanlar ortaya çıkıyor. O günden bu yana da deterjan yapımı başlı başına bir sanayi dalına dönüşüyor. Günümüzde sabun üreticilerinin büyük bir çoğunluğu 1800’lerden kalma metotlara bağlı üretim yapıyor. Hala sabun üretiminde hayvansal yağlar kullanılıyor. Doğal olana, bitkisel olana rağbet artsa da bugün, ambalajında “bitkisel maddelerden üretilmiştir” yazmadığı sürece tükettiğiniz sabunlar hayvansal yağlardan yapılıyor demektir.

Zeytinyağlı Sabunun Cilde Faydaları

Kuru ciltler için ideal bir nemlendiricidir. Cildin soyulmasını engeller.
Cilde ışıltı kazandırır.
Cilt lekelerinin azaltılmasında etkilidir.
Sivilce oluşumunu azaltır, uzun süreli kullanımda sivilce oluşumunu engeller.
Ciltteki çatlakların giderilmesine yardımcı olur.
Ciltteki gözeneklerin açılmasına yardımcı olarak cildin nefes almasını sağlar.
Ciltte yumuşaklık oluşturur.
Ciltteki ölü derinin atılmasına yardımcı olur.
Sadece kuru ciltlerde değil tüm cilt tiplerinde güvenle kullanılabilir. Kuru ciltleri nemlendirme özelliği olan zeytinyağlı sabun, yağlı ciltlerin en büyük problemlerinden olan sivilce ve gözenek sorunlarına da çözüm sunmaktadır.
Ciltte oluşan alerjik etkileri azaltır, hatta yok eder. Egzama, sedef vb. hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.
Cildin yenilenmesini sağlar.
Şampuanlar gibi kimyasal maddeler içermediği için bebeklerde ya da hassas cilt tipine sahip kişilerde güvenle kullanılabilir.
Kadınların korkulu rüyası olan selülitlerin giderilmesine yardımcı olur.
Zeytinyağlı Sabunun Saça Faydaları
Cilt bakımının yanı sıra saç bakımında da kullanılan zeytinyağlı sabun, saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak saç dökülmesini önler.
İçeriğindeki E vitamini ile saçları besler.
Düzenli kullanıldığı takdirde saçların doğal yumuşaklığını kazanmasına yardımcı olur. Böylelikle saçlarınızı çok daha kolay tarayabilirsiniz.
Saçın parlaklığını arttırır.
Saçın hacimli görünmesini sağlar. Saçtaki elektriklenmeyi önler.
Saçların kepeklenmesini önler.
Zeytinyağlı sabun düzenli kullanıldığında saçlar daha kolay şekil alır.
Düzenli kullanımında saçlar daha hızlı uzar.
Bukleli saçların daha kolay şekil almasına yardımcı olur.
Zeytinyağlı sabun saçın dökülmesini önlediği gibi, düzenli kullanım ile saç olmayan noktalarda dahil saç çıkmasını sağlar.
Eğer doğal zeytinyağlı sabun ile saçlarınızı yıkadıktan sonra saçınızın sertleşmesinden şikayetçiyseniz, elma sirkesi ile saçınızı durulayabilirsiniz. Elma sirkesi saçınızdaki sertleşmeyi önlerken bir yandan da saçınıza yumuşaklık ve parlaklık kazandırır.

Sivilcelere Zeytinyağlı Sabun

Cildinde sivilce problemi olan kişilere mutlaka zeytinyağlı sabun tavsiye ederim. İçerisinde E, D, K vitaminleri ve bir çok minerali barındıran bu sabun düzenli kullanıldığında sivilceleri yok eder ve büyük gözenekleri kapatarak, cilt lekelerini de giderir.

Ayrıca zeytinyağlı sabunun antiseptik özelliği sayesinde sedef, mantar, pişik, isilik, sivilce, cilt lekeleri gibi cilt sorunlarını çözeceğinden emin olabilirsiniz. Bu konuda bir çok doktor ve asistan zeytinyağlı sabunun faydalarından bahsederler.

Özellikle sivilce problemi yaşayan genç arkadaşlarıma tavsiyem zeytinyağlı sabun kullanarak cildindeki sivilceleri geçirmesidir. İlaç, kozmetik ürünü, sivilce kremi de değil. Sadece zeytinyağlı sabun öneriyorum.

Saça Zeytinyağlı Sabun

İçeriğinde bulunan bol miktardaki E vitamini saçı fevkalade besler.
Saça uygulandıktan sonra saç derisindeki kan dolaşımı artar. Böylece saç dökülmesi şıp diye kesilir.
Zeytinyağlı sabun saçlara düzenli kullanılırsa doğal olarak saçların yumuşaması görülür. Böylece saçlarınız daha sağlıklı ve daha rahat taranır.
Saçlarınız ışıl ışıl parlar.
Saçlarınızın daha hacimli gözükmesini sağlar.
Saçlarınızda elektriklenme varsa kullanım sonrasında bu elektriklenme kaybolur.
Saçlarınızda kepekten eser kalmaz.
Saçlarımı bir türlü şekle sokamıyorum diyorsanız zeytinyağlı sabunun faydalarını görebilirsiniz.
Düzenli kullanırsanız saçlarınızın çok hızlı uzayacağına şahit olursunuz.
Zeytinyağlı sabun saç diplerinde kan dolaşımını harekete geçirdiğinden saç çıkmayan yerlerdeki saçların tekrar çıkmasına yardımcı olur. Ancak bu dediğim şey ölmemiş saç hücresi için geçerlidir.
Bazı saç tipleri zeytinyağlı sabun ile saçlarını yıkadığında saçlarının çok sertleştiğini dile getirir. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız elma sirkesi ile saçlarınızı durulayın.

Vücuda Zeytinyağlı Sabun

Vücudunuzdaki ağrıları alır.
Yorgun kalkmak yerine daha dinç uyanırsınız.
Romatizmaya iyi gelir.
Eklem ağrılarını giderir.
Solgun görünen yüzü canlandırır.
Vücudunuzdaki kurumuş bölgeleri derinlemesine nemlendirir.
Bence bir sabunun bu kadar faydasının olması paha biçilemez. İşte bu yüzden bizde doğal ve bitkisel ürünlere yönlenmenizi tavsiye ediyoruz. Birde zeytinyağlı sabunun nasıl kullanıldığına bakalım.

Zeytinyağlı sabunun diğer faydaları

Vücuttaki ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.
Romatizmal hastalıklara iyi gelir.

Online Alışveriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp WhatsApp İletişim