Zeytinyağı ihracatı
Zeytinyağı ihracatı

Zeytinyağı ihracatı

Zeytinyağı ihracatı : Rusya ve Almanya başta olmak üzere tüm türk ülkeleri ve yabancı ülkelere ihtacat referanslarımızla ihracat yapan firmalara, ihtacat için zeytinyağı arayanlara, müşterisi olan ticaret şirketlerine Gemlik’ten hizmet veriyoruz.

Zeytin ve zeytinyağı ihracatı yapılan ülkeler

Türkiyede 2018 ocak-şubat ihracat verileri

Zeytin ve zeytinyağı sektörünün ocak-şubat 2018 döneminde gerçekleştirdiği 121 milyon 713 bin dolarlık ihracatın 43 milyon 633 bin doları ABD’ye gerçekleştirildi. Sektörün ABD’ye ihracatının, yılın ilk iki ayında 2017’nin aynı dönemine göre 4 katını aşması da dikkati çekti.

ABD’nin ardından, Ocak-Şubat 2018’de sektörün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler 26,9 milyon dolarla İspanya, 7,5 milyon dolarla Almanya, 6,6 milyon dolarla İtalya, 6,1 milyon dolarla Suudi Arabistan ve 4,9 milyon dolarla Irak şeklinde sıralandı.

Japonya’ya 3 milyon dolarlık, Romanya’ya 2,8 milyon dolarlık, Fas’a 2,4 milyon dolarlık, Fildişi Sahili’ne 1,3 milyon dolarlık ve Birleşik Krallık’a 1 milyon dolarlık dış satım gerçekleştiren sektörün, böylece 11 ülkeye ihracatı 1 milyon doların üzerinde gerçekleşti.

Bu dönemde sektörün en fazla ihracat artışı yakaladığı ülke ise Sudan oldu. Geçen yılın ilk iki ayında zeytin ve zeytinyağı ihracatı yapılmayan Sudan’a, 2018’in ocak-şubat döneminde 66 bin dolarlık dış satım gerçekleştirildi.

Sudan’ın ardından Somali, Macaristan, İsrail, Japonya ve Katar zeytin ve zeytinyağı ihracatı artışında öne çıkan diğer ülkeler oldu.

Zeytin ve zeytinyağı sektörünün yılın ilk iki ayında ihracat gerçekleştirdiği ülke sayısı ise 90’a ulaştı.