Anasayfa / Zeytin Yetiştiriciliği / Zeytinlerde Düzensiz Ürün Verme (Periyodisite)
Zeytinlerde Düzensiz Ürün Verme (Periyodisite)
Zeytinlerde Düzensiz Ürün Verme (Periyodisite)

Zeytinlerde Düzensiz Ürün Verme (Periyodisite)

Zeytinlerde Düzensiz Ürün Verme (Periyodisite)

Birçok meyve türünde olduğu gibi, düzensiz ürün verme zeytinde de görülmektedir. Bu düzensiz ürün alma durumuna periyodisite veya alternas denilir. Periyodisite bir yıl çok ürün alınırken ertesi yıl ya hiç ürün alınmaz veya çok az ürün alınır.

Birçok meyve türünde olduğu gibi, düzensiz ürün verme zeytinde de görülmektedir. Bu düzensiz ürün alma durumuna periyodisite veya alternas denilir. Periyodisite bir yıl çok ürün alınırken ertesi yıl ya hiç ürün alınmaz veya çok az ürün alınır. Var yılı ile yok yılı arasındaki verim 5 katına kadar çıkabilmektedir. Bu durum çeşidin genetik ve fizyolojik özelliğine bağlı olmakla birlikte, uygulanan kültürel işlemlere, iklim ve toprak koşullarına bağlı olarak da değişir. Periyodisite ilk dikim yılından itibaren uygulanacak kültürel işlemlerle azaltılabilir. Tesis yılında uygun bir taban gübrelemesi, damlama sulama sisteminin kurulması, hafif aralamalar ve diğer bakım koşulları periyodisiteyi azaltan koşullardır. Çok mahsullü yılda, ürün/ağaç dengesini kuracak şekilde aralama budamasının yapılması, hem ürünün kalitesini arttıracak hem de bir yıl sonra ürün verecek sürgün gelişimini sağlayacaktır. Böylece bir önceki yıl yeterince gelişmiş sürgünlerde çiçek ve meyve oluşur. Eğer aşırı üründen dolayı ağaç zayıf düşmüş, denge bozulmuş ve sürgün gelişimi zayıflamışsa, ertesi yıl ürün azalarak şiddetli periyodisite gösterir.

Zeytin Çeşitlerinin Periyodisite Eğilimleri

İyi Bakım Koşullarında Düzenli Ürün Verenler:Çekişte, Domat, Manzanilla, Tavşan Yüreği, Gemlik
Kısmen Periyodisite Gösterenler:Çelebi, Samanlı
Orta Derecede Periyodisite Gösterenler:Ayvalık
Periyodisite Gösterenler:Büyük Topak Ulak, Edincik, Su, Eğriburun, Kalembezi, Karamürsel Su, Memeli, Nizip Yağlık, Sarı Ulak, Saurani, Yağ Çelebi, Çilli
Kuvvetli Periyodisite Gösterenler:Çakır, Erkence, Kiraz, Memecik, Halhalı, Kiraz, Memeli, Sarı Haşebi
Çok Kuvvetli Periyodisite Gösterenler:Kilis Yağlık, İzmir Sofralık

Zeytin çeşitlerinin periyodisite eğilimleri yukarıdaki tabloda görüldüğü gibidir. Hasadın sırıkla yapılması sonucu çok sayıda çiçek meyve sürgünü kırılmaktadır. Bu da periyodisite şiddetini arttıran bir unsurdur. Onun için hasadın el, tarak ve dal kırmayacak makine veya mekanik yollarla yapılmasında yarar vardır.

Not: Bu yazı, TC Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Manisa İl Müdürlüğü’nün “Zeytin Yetiştiriciliği” (Ağustos 2008) kitabından alınmıştır

Online Alışveriş
WhatsApp WhatsApp İletişim