Anasayfa / Zeytin Hakkında / ZEYTİN BAHÇELERİ
zeytin bahçeleri

ZEYTİN BAHÇELERİ

Zeytin ağacı, çok özel bir ağaçtır.

1000 yaşına kadar yaşayabilir. 3000 yaşında zeytin ağaçları bulunduğu, bazı araştırmacılar tarafından ifade edilir. Zeytin ağacının uzun yaşamı, yapraklarındaki, oleuropein maddesine dayanır. Bu madde, zeytin ağaçlarını, hastalık ve zararlılardan korur. Ayrıca yapraklarından çıkan kalsiyum elenolaten maddesi, zararlı virüs, bakteri ve mantarları yok eder.

 
zeytin bahçeleriGünümüzde ise; üretim maliyetinin düşürülesi ve birim alandan alınacak ürünün miktar ve kalitesinin yüksek olmasına yönelik entansif zeytin bahçeleri kurulmaktadır.

Ülkemiz koşullarındaki entansif olan yeni tesisler, dekara kurak koşullarda daha az ağaç olmak üzere 3mx6m, 3,5mx7m, 5mx5m, 6mx6m, 7mx7m., 6mx4m, 6mx5m, 5mx7m aralık-mesafelerine sahip 20-40 ağaç/da olarak kurulmaktadır.

Ancak, dünyada son yıllarda yeni kurulacak tesislerde sıra arası mesafenin makinelerin (traktör vs.) çalışabileceği şekilde 4-6 m olması, sıra üzerinin ise 1,5-2 m.’ ye kadar düşürülmek suretiyle dekarda 80-125 ağaç olması tavsiye edilmektedir. Son çalışmalarda ise 1.2mx2,4m aralık ve mesafelerle dekarda 340 civarında fidan ile ultra entansif plantasyonlar kurulmaktadır. Özellikle birim alana ait verimliliğin düşük olduğu ilk yıllarda daha yüksek verimin alınabileceği ve tekniğe uygun tarımsal uygulamalar ile verimliliğin sürdürülebileceği düşünülen bu tesislerde hasat da tamamen makine ile yapılabilmektedir.

Zeytin yetiştiriciliğindeki son gelişmeler dikkate alınarak ülkemizde kurulacak yeni tesislerde, sıra arası mesafenin üreticilerimizin sahip olduğu traktörlerin çalışabileceği şekilde 5-7 m., sıra üzeri mesafenin ise; sıra arası mesafenin yarısı kadar (2,5-3,5 m.) olmasının uygun olacağı söylenebilir. Bu durumda, tesiste dekardaki ağaç sayısı 80’e kadar yükseltilerek verimin düşük olduğu ilk yıllarda yüksek verim alınabilir. Ayrıca, bu tesislerde ileri ki yıllarda gerekirse (sık olduğunun düşünülmesi gibi durumlarda) sıra üzerinden ağaç köklenmek suretiyle sıra üzeri mesafe 5-7 m.’ ye çıkarılarak dekardaki ağaç sayısı 20-40 olacak şekle dönüştürülebilir. Sıra üzerinden çıkarılacak ağaçlar ise; yeni kurulacak tesislerde kullanılabilir. UZK’ nın Fas’ ta tesis ettiği gen bankasında ise sıra aralık ve mesafeleri 6mx5m ile tesis edilmiştir.

Online Alışveriş
WhatsApp WhatsApp İletişim