Zeytin Ağacı Çiçeği

Zeytin Ağacı Çiçeği
Zeytin Ağacı Çiçeği

Zeytin ağacı çiçeği

İki tip çiçek vardır.
1.Normal çiçekler: Hem dişi hem de erkek organları vardır. Erselik, yani tam çiçek.
2.Erkek çiçekler: Sadece erkek organları vardır. Dişi organlar körelmiştir.

Zeytin Ağacı Çiçeği
Zeytin Ağacı Çiçeği

Dişi organ, iki karpellidir. Her karpelde döllenmeye ve gelişmeye elverişli, iki normal tohum taslağı bulunur. Fakat gelişmiş meyvelerde, yanlız bir karpel vardır ve içinde gelişmiş bir tohum bulunur.

Tam çiçeklenme, 15 Nisan-15 Mayıs arasında gerçekleşir. Çiçekler, baharın sonlarına doğru yaprakların altından, küçük beyazımsı-sarı renkli, kokulu, seyrek salkımlar halinde açar. Çiçeklenme, hemen hemen önceki mevsimde gelişen sürgünler üzerinde olmaktadır. Her salkımda, ortalama 10-15, en çok ise 25 kadar çiçek mevcuttur. Zeytin çeşitlerinin çoğunda, iki tip çiçek bulunmaktadır. İyi çiçeklenmenin olduğu yıllarda, çiçeklerin % 1-2’sinin meyve tutması, iyi bir ürün elde etmek için yeterlidir. Zeytin, anemofil bir bitkidir. Yani, çiçeklerinin tozlanması, genellikle rüzgârla gerçekleşir. Rüzgarların taşıdığı çiçek tozlarıyla döllenen çiçekler, etli ve yağlı meyve verir. Ortalama, yüz çiçekten, yalnızca beşi, meyve verir.

zeytin ağacının çiçeği

Zeytin ağacı kışın yapraklarını dökmez ortalama yaşama süresi çok uzundur. Önce yeşil olan olgunlaşan zeytin daha sonra siyah renk yerini alır yağlı ve etli olan zeytinler ekim aylarında toplanır. Meyvelerinden yağ çıkarılır ve sofralarımızda zeytin olarak yerini alır. Zeytin ağaçlarının uzun ömür yaşayanları ise yaşlanınca verimleri çok az olur. Zeytin ağaçları ortalama 30 ile 200 yaşları arasında en verimli dönemlerini yaşarlar. Bu dönemler içinde zamanla çiçek verimliliği de azalır. Zeytin çiçeği genellikle mevsimsel olarak renk değiştirmesinin yanı sıra aynı zamanda zeytinin oksijen alıp, karbondioksit vermesini sağlar.

İLETİŞİM

    Bir yorum

    1. Cok guzel ciceklenme yapti ancak cicekler agacta kalmasindan cok uzun süre kaldı.Ve sonrasindada hic zeytin olusmadi.Bunun sebebi nedir.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.