Yeşil Zeytin hakkında

Yeşil Zeytin hakkında

Samet Tatlıpınar
Sosyal MEDYA

Samet Tatlıpınar

Gemlik Zeytin VE Zeytinyağı at Gemlik Zeytin
Samet Tatlıpınar
samettatlipinar@gmail.com
Samet Tatlıpınar
Sosyal MEDYA

Latest posts by Samet Tatlıpınar (see all)

Zeytin, içinde tuz barındırdığı için ömrü kısa besinler arasındadır. Bu nedenle daha kısa sürede tüketilmek amacıyla azar azar alınmalıdır.

Yeşil Zeytin Nasıl Saklanmalıdır?

Yeşil zeytin kahvaltıların olmazsa olmazıdır. Her gün kahvaltı masasında yerini bulunduğu için alırken bir haftalık tercih etmenizde yarar vardır. Aylık ya da uzun sürelik aldığınızda bozulma ve çürüme ihtimali daha kuvvetlidir.

Yeşil zeytinin sağlıklı kalabilmesi için muhakkak kendi suyunun içinde olması gerekir. Aldığınız sırada zeytin poşetini yarısına kadar su doldurmayı unutmamalısınız.

Yeşil zeytin, bilhassa limon ile tercih edilir. Ancak limonla yemek için bilmeniz gereken ilk nokta, limonun asla tüm zeytinin üzerine dökülmemesi gerektiğidir. Eğer tamamına dökerseniz limonun bozulma sürecini hızlandırırsınız. Bu yüzden sadece yiyeceğiniz kadarını kâseye alıp limonlamalısınız.

YEŞİL ZEYTİN NASIL YAPILIR?

  1. adım:Zeytinleri ilk olarak bol suyun altında yıkayın.
  2. adım:Daha sonra bıçak yardımıyla zeytnleri 4 tarafından çizin. Çizme işlemini bıçak zeytinin çekirdeğine değecek şekilde gerçekleştirin.
  3. adım:Daha sonra zeytinleri vakumlu kavanozlara yerleştirin ve içerisine içme suları doldurun. Kapaklarını kapatın ve her 24 saatte bir sularını değişitirin.
  4. adım: Zeytinin suyunu bu şekilde acısı çıkana kadar değiştirmeniz gerekir. 10 günün sonunda acısı muhtemelen çıkacaktır.  Zeytinin acısı geçtiğinde salamura işlemine başlayabilirsiniz.

Türkiye’de ki Zeytin Çeşitleri

Türkiye bir zeytin ülkesidir. Zeytinin ülkemizde 50’nin üzerinde çeşidi (Sinonimlerle birlikte) bulunmaktadır.

Bunlardan birkaçı şunlardır;

1-GEMLİK ZEYTİNİ

Gemlik Bursa, Tekirdağ, Kocaeli, Bilecik, Kastamonu, Zonguldak, Sinop, Samsun, Trabzon, Balıkesir, İzmir, Manisa, Aydın, İçel, Adana, Antalya, Adıyaman ilerini içine alan çok geniş bir coğrafyada yetiştirilir.

2- EDREMİT- AYVALIK ZEYTİNİ

Çanakkale, Ege Bölgesi Körfez yöresi, İzmir, İçel, Antalya, Adana, Kahramanmaraş ve Mardin’e kadar uzanmaktadır

3-MEMECİK ZEYTİNİ

Muğla İzmir, Aydın, Manisa, Denizli, Muğla, Antalya, Sinop, Kahramanmaraş, Kastamonu’ya kadar geniş bir coğrafyada yetişir.

4-ÇAKIR ZEYTİNİ

İzmir ve civarı.yağlık bir çeşittir. Yağı kimyasal ve duyusal özellikleri yönünden Ayvalık, Memecik, Memeli ve Erkence’den sonra 5. sıradadır. Yeşil sofralık olarak da değerlendirilebilir. Çok kuvvetli gelişir. Meyve orta büyüklükte, şiddetli periyodisite gösterir. Meyvenin tutunması kuvvetli olduğundan hasadı zordur. Erken meyveye yatar, verimlidir, kısmen kendine verimlidir. Aşı ve çelikle çoğaltılır

5-ÇELEBİ ZEYTİNİ


İznik, Bursa’nın Gemlik, İznik, Orhangazi, Kocaeli’nin Merkez, Gölcük ve Bilecik’in Merkez, Osmaneli, Gölpınarı ilçelerinde yetişir. 400.000 civarında ağaç sayısı ile Marmara Bölgesi’nin %5’ini oluşturur. Yeşil sofralık olarak değerlendirilir. Orta kuvvette gelişir. Meyve çok iri, kısmen periyodisite gösterir. Orta düzeyde verimlidir. Soğuğa karşı aşırı duyarlı değildir. Aşı ile çoğaltılır

6-ÇEKİŞTE ZEYTİNİ

Ödemiş, İzmir’in Kiraz, Torbalı ve Ödemiş ilçeleri, Aydın’ın Nazilli, Sultanhisar ve Yenipazar ilçeleri. 1,3 milyon ağaç sayısı ile toplamın %1,5’ini oluşturur. Genelde yetiştirildiği yerlerde yeşil kırma zeytin olarak değerlendirilir.

7-DOMAT ZEYTİNİ

Manisa’nın Akhisar, Turgutlu, Saruhanlı, İzmir’in Merkez, Kemalpaşa, Selçuk, Aydın’ın Merkez, Söke, Karacasu, Kuyucuk ilçelerinde yetişir

8-HALHALI ZEYTİNİ

Mardin, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş civarında yetişir

9-MEMELİ ZEYTİNİ

Menemen, İzmir’in Menemen, Kemalpaşa, Manisa’nın Turgutlu ilçelerinde yetişir.

10-NİZİP YAĞLIK ZEYTİN

Gaziantep’in Nizip, Kahramanmaraş’ın Merkez, Mardin’in Cizre ilçelerinde yetişir.

 

Samet Tatlıpınar Yazar profil

Samet Tatlıpınar
samettatlipinar@gmail.com

Spread the love
  • Yum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.