toptan zeytinyağı
toptan zeytinyağı

Toptan Zeytinyağı

Toptan Zeytinyağı : Gemlik Zeytin halinden en uygun fiyatları sunalım  – sızma, soğuk sıkım erken hasat zeytinyağı /alımı/satanlar/satışı ve fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Toptan Zeytinyağı Satışı

Toptan Zeytinyağı Satışı – Ucuz Kaliteli Doğal Organik (Üreticiden)

Ülkemiz bir tarım ülkesi olduğu için nüfusun bir kesimi gelirini bu şekilde elde etmekte. Dört bir yanda birbirinden farklı ürünlerin üretildiği topraklarımızda onlarca farklı şey oldukça kaliteli bir şekilde üretilmeye devam etmektedir. Dünya üzerinde çok yüksek bir arz talep dengesine sahip olan saf doğal zeytinyağı sektörü içerisinde Türkiye hatırı sayılır bir yer edinmeye başladı. Başta Ege bölgesi olmak üzere pek çok bölge içerisinde üretilen yaklaşık 28 farklı zeytin ağacından elde edilen yağlar dünya üzerinde onlarca farklı yere gönderilebiliyor. Böyle olunca da üreticiler toptan zeytinyağı satış yapan firmaların işlemlerini gerçekleştirmek adına ciddi bir arayışa giriyor.

Yağ satışını yapmadan önce üreticinin zeytinlerini mümkün olan en iyi şekilde olgunlaştırmaya özen göstermeli, daha sonrasında da bunları gerekli olan yerlere satmalıdır. Ağacın zeytin üretecek olgunluğa ulaşmasının sonrasında ise zeytinlerin kalitesine ciddi anlamda zarar verecek her türlü sorun daha başlamadan giderilmeli ve bunun için gerekli olan önlemlerin tamamı dikkatli bir şekilde alınmalıdır. Zeytinyağını toptan olarak almak isteyen kurum ya da kişilerin ilk olarak baktıkları bazı şeyler bulunur. Bunlar asit oranı, renk ve kalitesidir. Bunların tamamı gerekli analizler ile belirlenir. Üründen çıkan yağın türü onun satışa sunulur. Virgin olarak adlandırılan yağlarda asit oranı yüzde 1 ila 2’dir. Ekstra virgin yağlarda ise bu oran %1’den çok daha düşük olmaktadır.

Bazı kurumlar ise tip zeytinyağları üreterek satışa sunarlar. Bu yağlar öncelikli olarak toptan zeytinyağı satışı yapan yerler ile üreticilerden alınır. Sonrasında rafine olarak hazırlanmış yani kalite anlamında çok düşük bir seviyede olan zeytinyağlarının tekrardan işlenmesi sonrasında ortaya çıkan yeni yağ ile natürel olarak hazırlanmış olan bu yağ karıştırılır. Böylesi yağların asit oranı ise en fazla %2’dir. Üreticiler o sene üretmiş oldukları ürünleri satışa sunarken ilk olarak aldıkları analiz sonuçlarını incelerler, sonrasında da ellerindeki yağı alabilecek uygun kişiler ile irtibata geçer ve o anki fiyat yelpazesi içerisinden alım satım işlemleri gerçekleşir. Bazı kurumlar ise yağı kendileri üretmek ister, üreticilerden yalnızca zeytin satın almak ister.

Böylesi durumlarda da üretici sene başında gerekli olan tüm hazırlıkları yapar ve ağaçların herhangi bir şekilde zarar görmesini engellemek adına çalışmalarını gerçekleştirir. Yapılacak toptan satışlarda en önemli faktörlerden bir tanesi ise o seneki zeytin ve zeytinyağı üretimi oranları. Genel olarak bu ağaçlar her sene aynı oranda ürün vermez. Ürünün çok fazla olduğu durumlarda toptan zeytinyağı satışlarında düşüşler meydana gelebilir. Çünkü üreticilerin ellerinde ciddi oranda ürün bulunmaktadır ve bundan dolayı da elindeki ürünleri maliyetleri üzerinden belirli bir oranda kâr payı alarak bunları satışa sunuyorlar. Zeytinyağları pek çok farklı kişi ya da kuruluş tarafından satın alınmakta. Üreticilerin yapmaları gereken şey ise bunlar arasından kendilerine en uygun olduklarına inandıkları yer ile anlaşmaya varmalıdır.

Tedarikçi olarak adlandırılan kişiler, son dönemlerde üreticilerin en fazla konuştuğu kişilerin başında geliyor. Çünkü bu kişiler genellikle kurumlar ile anlaşmalıdır. Belirli bir oran üzerinden kişilerin zeytinlerini alır ve daha sonrasında da bu kurumlara satar. Yani üreticiler bu tedarikçilere zeytinlerini çoğu zaman sorunsuz bir şekilde satarlar. Tedarikçiler tarafından belirlenecek toptan zeytinyağı satışlarındaki fiyat dengesi ise kişinin içerisinde yer alan üreticilerin sayısı ve zeytinlerin kalitesine bağlı olarak değişimler göstermektedir. Üreticiler kendilerine en uygun olacaklarına inandıkları yerler ile iletişime geçtikten sonra hasat zamanı geldiği zaman ürünlerini hiç vakit kaybetmeden ilgili yerlere göndererek satış işlemini gerçekleştirirler.


Zeytinyağı Fiyatları

Zeytinyağı Fiyatları Kaç Lira ? – Ucuz Kaliteli Üretici Fiyatları

Sağlıklı beslenmek adına başvurduğumuz gıda malzemelerinden birisi de zeytinyağıdır. Yemeklere ayrı bir lezzet katan zeytinyağını ayrıca salatalarda da kullanmaktayız. Sağlıklı ve aynı zamanda besleyici bir gıda malzemesi olan zeytinyağı, üreticisi tarafından büyük bir titizlikle piyasaya sürülmektedir. Bir zeytinyağı üreticisi, zeytinlerini farklı bahçelerin ürünleriyle karıştırmaz. Bahçesinden elleriyle tek tek toplayan üreticiler herhangi bir hasat makinesi başvurmazlar. Çünkü hasat makineleri hem zeytinlere hem de ağaçlara zarar verebilmektedir. Durum böyle olunca hem ürün istenilen kalitede olmaz hem de bir dahaki yılın verimliliği düşer. Zeytinyağının kalitesini etkileyen diğer bir unsur da, zeytinlerin toplanma zamanlarıdır. En doğru zaman zeytinlerin yeşilden pembeye dönerken ki zamanlarıdır. Bu döneme alaca dönemi denmektedir. Büyük bir titizlikle toplanan zeytinler kesinlikle toprakla temas ettirilmez. Çünkü toprakla temas halinde ürünler kısa bir sürede asitlenmeye başlamaktadır. Toplanılan zeytinler kısa sürede sıkıma gider ve huni denen havuzlarda bekletilerek üretim aşamasına geçilir.

Zeytinyağı üretimi oldukça zahmetli ve özen gerektiren bir süreçte meydana gelmektedir. Bundan dolayı piyasada bulunan normal yağlardan fiyat olarak biraz pahalıdır. Zeytinyağı kullanıcılarının da ürüne yönelik en büyük eleştirileri kalieli ucuz doğal naturel sızma zeytinyağı fiyatlarına yöneliktir. Ama şunu da unutmamak gerekir ki sağlık için ve dengeli beslenmek adına harcanan paralar sadece can sağlığınız için harcanıyor. Ayrıca zeytinyağına olan fiyat konusundaki ön yargılar oldukça yersizdir. Çünkü zeytinyağının bir kilogram fiyatı ile kırmızı et fiyatları neredeyse aynıdır. Alınan kırmızı et belki bir haftada tüketilebilirken zeytinyağıyla yaklaşık bir ay boyunca yemeklerinizde ve salatalarınızda kullanabilirsiniz. Ülkemizde zeytinyağı denince akla gelen ilk yer Ege Bölgesi’ dir. Yıllardan beri zeytin yetiştiriciliği yapılan bu yörede birçok ürün çeşidi de bulunmaktadır. Dalından toprağa değmeden elde edilen zeytinlerden yağ üretilirken, dalından düşen ya da toprağa düşürülen zeytinlerden de zeytinyağı özlü sabunlar üretilmektedir. Tam olarak halis zeytinyağı fiyatları ne olursa olsun herkes lezzetini hep yemeklerde aramaktadır. Çünkü iyi ve kaliteli bir zeytinyağının tadında eşsiz aroması, tüketildiğinde boğazda bıraktığı hafif yakıcılığı ve zeytinin burukluğu kolaylıkla hissedilir ve insanlar bu tatların arayışına girer.
Kullanıcılar tarafından beğenilerek tüketilen zeytinyağları, kullanılırken dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü insanların iyi niyetlerinden faydalanmak isteyen bazı kişiler, oldukça kalitesiz zeytinyağlarıyla kullanıcılarını yanıltmaktadır. Kalitesi bozuk olan zeytinyağları da size hiçbir lezzet vermez ve sağlığınızı da tehdit altına alır. Bundan dolayı kaliteyi bulmalı ve öyle tüketime geçmelisiniz.

Sağlığınız adına yaptığınız hiçbir harcamayı büyük görmemelisiniz. Çünkü piyasada bulunan ürünler arasında çok ucuz olmaklar beraber farklı fiyat türlerinde gıda malzemelerine rastlayabilirsiniz. Ama bunların sağlığınıza ne kadar fayda sağlayacağı ya da yemeklerinizde nasıl bir tat vereceği tartışılmaktadır. Zeytin, tabiat ananın bizlere verdiği bir nimettir. Zeytin üreticileri de bu zeytini kullanarak bizlere sundukları zeytinyağlarıyla tabiat ananın güzelliklerini bize sunuyor. Hem doğal hem de lezzetli olan zeytinyağlarıyla yediğiniz yemeklerden büyük lezzet duyacak ve sağlığınızı da olumlu yönde besleyeceksiniz. Zeytinyağı fiyatları hakkında merak ettiğiniz birçok soru vardır. Şunu da söylemek gerekmektedir ki doğal olan bu ürünün fiyatı yıllardır artmamış ve kullanıcıların abarttığı seviyede bir fiyata sahip değildir. Kırmızı et fiyatlarıyla ya da arkadaşlarınızla bir gece eğlenmek için çıktığınız zaman ki harcamalarınızla hemen hemen eşit bir fiyata sahiptir. Ayrıca bin bir zahmetle ve titizlikle toplanarak bize sunulan bu ürün fiyatının fazla olması hakkıdır da. Çünkü zeytinler el ile tek tek toplanır ve zarar görmemesi adına kasalanırken bile üst üste koyulmamaya dikkat edilmektedir. Bunca zahmet bizlerin sağlığı içindir. Bize düşen ise sadece zeytinyağının hakkını vermektir.

Zeytinyağı Üreticileri

Zeytinyağı Üreticileri (Doğal – Sızma)

Doğanın bize sunmuş olduğu mucizevi besinlerden birisi de zeytindir. Ülkemizde özellikle Hatay ve Ege Bölgesi’nde zeytin yetiştiriciliği ve zeytin ürünlerinin çeşitliliği oldukça fazladır. Sağlıklı beslenmek ve yemeklere ayrı bir lezzet katmak adına bin bir zahmetle dalından toplanılarak soframıza getirilen zeytinyağı, her aile tarafından düzenli olarak kullanılmaktadır.

Oldukça fazla bir talebi olan zeytinyağını sizlere ulaştıran bir çok üretici ya da aracı firma bulunmaktadır. Bu firmalara başvurarak naturel toptan Hatay, İzmir, Balıkesir, Ayvalık Ege bölgesi zeytinyağı üreticisinden alabilirsiniz. Böyle bir alışverişin size sağlayacağı en büyük fayda kalitedir. Kaliteli zeytinyağını bulmak zordur. Çünkü insanların ihtiyaçları ve iyi niyetlerini fırsat bilen bazı kişiler kaliteli diye bizlere tanıttığı zeytinyağlarını sofralarımıza sokmaktadır. Ama bu zeytinyağlarında ne kaliteden ne de lezzetten söz edemeyiz. Bu yüzden kaliteli bir ürün bulunduğu zaman hemen almak ve uzun süre boyunca kullanmak isteriz. Organik zeytinyağı alımlarımızda dikkat etmemiz gereken birinci faktör kalite ve ambalajdır. Kaliteyi anlamanız için ilk olarak kokusuna, daha sonra da tadına bakabilirsiniz. Ayrıca doğal bir zeytinyağı, buzdolabında saklanmasıyla beraber donacaktır. Bu durum zeytinyağınızın kaliteli olduğunu göstermektedir. Genellikle zeytinyağları tenekelerde satılmaktadır. Bu durum kullanıcılar açısından hep bir merak konusu olmuştur. Herhangi bir kalite bozukluğu olması ya da yağın bozulmasına yol açıp açmadığı merak konularından bazılarıdır. Öncelikle zeytinyağı koyu renkli ve dar boyunlu cam şişelerde saklanmalıdır. Tenekelerde aldığınız zeytinyağlarını saklayabilmeniz için bu şekilde şişeleri bulmanız kolay olacaktır. Ama bu zeytinyağının üç büyük düşmanı vardır. Bunlar; ısı, ışık ve oksijendir. Bu koşulları göz önünde bulundurup yağınızı koruyabilirseniz, herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Teneke ya da cam şişede olsun yağınızın havayla olan temasını en aza indirgemeniz, hem yağınızın lezzetinin kaybetmemesini sağlar hem de yağın bozulmasını engelleyecektir.

Doğal bir lezzete sahip ve sağlıklı olan zeytinyağları, yemeklerde kullanıldığı gibi salatalarda da kullanılmaktadır. Kullanıcıların akıllarındaki bir diğer soru da zeytinyağı kullanılarak kızartmalar yapılabilir mi sorusudur. Herkes tarafından bilinir ki sebze ve meyveler çiğ tüketilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni içerdikleri canlı enzimlerden dolayıdır. Bu durum zeytinyağı içinde geçerlidir. Çoğu bayan yemeklerini yaparken başlangıçta bir miktar zeytinyağını kullanır ve yemeğin pişmesine yakın zamanda lezzet katması için bir miktar da çiğ zeytinyağını yemeklerine eklemektedir. Bu da yemeklere gerçekten büyük bir lezzet katacaktır.

Eğer toptan zeytinyağı almayı tercih ettiyseniz bir yandan da aldığınız yağları nasıl muhafaza edeceğinizi merak ediyorsunuzdur. Uzun süreli saklamalar için paslanmaz çelik tanklar, laklı tenekeler, cam kaplar ya da nakliye amaçlı yağlar için özel olarak üretilmiş damacanalar sizin için ideal saklama araçları olacaktır. Bunun yanı sıra ülkemizde bir sanat eşliğinde yapılan toprak kaplar ve küplerde de zeytinyağları saklanmaya uygundur. Ama bu toprak kaplarda hijyenin tam olarak sağlanamasından dolayı kullanımı biraz sınırlı olacaktır. Topraklardan şekil verilerek yapılan bu kaplar, ne kadar yıkanırsa yıkansın kabın dokularında kalıntılar kalacaktır. Küplerin iç yüzeylerinde üretim kaynaklı meydana gelen gizli çatlaklara yerleşen mikroorganizmalardan dolayı da yağınız bozulabilir. Bundan dolayı sizin için gerekli olan saklama araçları paslanmaz çelik tanklar ya da cam kaplar olacaktır. Eğer bir gün Ege yöresine yolunuz düşerse biraz gezinti yaptığınız zaman bir çok zeytinyağı saklama kaplarına rastlarsınız. Birbirinden güzel şekillere sahip olan bu kaplardan kesinlikle almalısınız. Hem görselliği yüksek hem de zeytinyağınızı uzun süre muhafaza edebilmeniz için bulunmaz bir fırsattır. Zeytinyağı üreticileri ile kullanımınızla beraber yemekleriniz hiç olmadığı kadar lezzetli ve sağlığınız için de büyük bir iş başarmış olursunuz. Sonuç olarak sahip olmak isteyeceğiniz en büyük şey sağlığınızdır. Bundan dolayı kendinize bir iyilik yapın ve zeytinyağı tüketiminize özen gösterin.

Ucuz Zeytinyağı

Ucuz Zeytinyağı – Üretim Satış

Gerek ülkemizin Akdeniz ve Ege bölgesinde gerekse bu tarz mutfakların ön plana çıktığı yerlerde kişilerin en fazla kullandığı ürünlerin başında zeytinyağları geliyor. Kişiler oldukça lezzetli olan bu yağı kullanarak sağlıklı bir şekilde yiyeceklerini tüketebiliyorlar. Yalnızca günümüzde değil geçmişte de mutfaklarda kendine yer buluyordu. Ancak son dönemlerde insanlar bu konuda hiç olmadığı kadar fazla ilgili. En kaliteli zeytinyağını bulmak isteyen kişiler araştırmalar yapıyor, markalar arasından kendilerine en uygun olacaklarını seçmeye çalışıyorlar. Genel olarak insanlar bitkisel yağ gereksinimlerini karşılamak adına mısır, fındık, ayçiçeği yağlarını kullanıyorlar. Ancak bu yağların kendilerine özgü tat ve kokuları yoktur. Bunun nedeni ise ham olarak ortaya çıkartılan yağların kullanılamayacak kadar kötü bir kokuya sahip olmalarıdır.

Bundan dolayı da bitkisel yağlar onlara uygun rafinasyon işlemlerinden geçer, renkleri açılır ve kokuları giderilir. Böylece kullanımı çok daha uygun bir hale gelmiş olur. Bunların aksine zeytinyağı kendine özgü bir tada ve kokuya sahiptir. Öyle ki pek çok kişi yalnızca tadı ya da kokusu için zeytinyağı kullanmak isterler. Günümüzde farklı çeşitlerde zeytinyağlarını görmek mümkün. Bu yağları birbirinden ayıran en önemli özelliklerin başında ise asit oranları geliyor. Dolayısıyla insanlar kendilerine en uygun olacağına inandıkları zeytinyağını almak adına asidik özelliklerine bakarak araştırmalar yaparlar. Ancak pek çoğu bunun yerine ucuz zeytinyağı almak adına fiyatı incelemelerde bulunuyor.

Gerek sızma gerekse riviera yağlarda insanlar ucuz zeytinyağı almak adına onlarca farklı marka arasından seçimlerini yapmaya çalışıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan bir tanesi mutlaka konusunda uzman kişiler ile çalışmak. Sızma zeytinyağları taş baskı ile üretiliyor. Böyle olunca da besleyici unsurları hiçbir şekilde zarar görmüyor. Riviera zeytinyağında ise yağdan maksimum sonuç elde edilmek adına basınç ve yüksek sıcaklık kullanılır. Bundan dolayı da riviera zeytinyağı markaları genel olarak fiyat anlamında sızma olanlara göre çok daha ucuzdur. Ancak fiyatın ucuzlamasına rağmen ne yazık ki zeytinyağının bütün özellikleri de ortadan kaybolmuş oluyor. Ayrıca uzun süreli riviera zeytinyağlarının bazı zararları bulunmakta.

Bu iki farklı zeytinyağı türünü yanı sıra şimdilerde kolon zeytinyağı insanların karşısına çıkıyor. Ancak bu zeytinyağı çok yüksek sıcaklıklar ve vakum altında işlem görmekte. Normalde yemeklik olarak kullanılmayacak asit oranı %3’ten fazla olan, kötü bir koku ve görüntüdeki yağların asitleri düşürülüyor. %0.8’e düşürülen bu yağın rengi çok daha açık bir hale getiriliyor ve kokusu da düzeltiliyor. Böyle olunca da insanlar bu yağ türlerini diğerlerinden ayıramıyor ve tüketmeye başlıyor. Bu tarz yağlar genel olarak ucuz zeytinyağı olarak nitelendirilen yağlar içerisinde yer almakta. Çünkü fiyat olarak bu yağlar natürel sızma ve riviera zeytinyağı türlerin oranla yaklaşık olarak %30 daha düşüktür.

Zincir marketler ya da marketlerin promosyon olarak verdikleri yağların büyük bir kısmı kolon sızması olarak satışa sunuluyor. Dolayısıyla insanların yapmaları gereken en büyük şey, kendilerine en uygun olacak zeytinyağı marka ve modelini seçmek. Bilinmesi gereken noktaların başında ise insanların sağlıkları için doğru yağı tercih etmeleri. Kaliteli bir zeytinyağı pahalı olsa da insanlara istediklerini verecektir. Çünkü gerçek ve kaliteli zeytinyağı uzun uğraşlar sonrasında hazırlanmaktadır. Ve doğal olarak bunun da bir bedeli olmalı. İnsanlar kendi sağlıkları için mutlaka mümkün olan en kaliteli seçimi yapmaları gerekmekte. Böylece tüketecekleri kaliteli zeytinyağı ile hem sağlıklarını koruyarak daha ileri seviyeye çıkartacaklar hem de yemeklerini çok lezzetli bir hale getirecekler.

Kaliteli Zeytinyağı

Kaliteli Zeytinyağı Hangisi
Uzun yıllar öncesinden bu güne gelmesine rağmen halen bizlerin hayatındaki önemini hiç yitirmemiştir zeytin. Peki zeytin nasıl bir üründür ? Nasıl bir doğadan gelir ve önümüze zeytinyağı olarak gelesiye kadar nasıl bir süreçten geçer ?

Uzun bir hikayesi vardır. Ama kısaca anlatmak gerekirse. Bir Akdeniz iklimi meyvesidir. Ilık ve nemli ilkim koşullarından hoşlanır. Ağacı son derece sağlamdır. Uzun yıllar ayakta durabilir. Yapılan araştırmalara göre ortalama yaşama zamanı 300-400 yıl olarak bilinse de 3 bin yıllık ağaçlar da görülmüştür. Ayrıca kesildiğinde ve ya budandığında tekrardan filizlenerek doğaya tutunabilir. Bu ağaç meyvesini bize her yıl mart ve kasım ayları arasında verir. Bu zamanlarda zeytinler alaca bir hal alır. Yani böyle yeşilden pembeye dönmeye başladıkları zamanlardır. Kaliteli zeytinyağı elde edebilmek için bu zamanlarda hiç vakit kaybetmeden işe koyulmalılardır. Çünkü zeytin beklemeye gelmez. Gelmişten bu yana pek faklı yöntem kullanılmıştır. İçlerinde makine yardımıyla toplanması da vardır. Ancak makine toplama esnasında ağaç dallarına zarar verirse eğer bir sonraki yılın verimizi düşürebileceğinden bu yöntem pek tercih edilmez. Bunun yerine insan gücü tercih edilir. Ama elle toplamak ta fazla emek harcattıracağından genellikle silkerek toplama yapılır. Ama bu işlem sırasında da dikkatli olmak zorundadırlar. Zeytin toprağa düşerse asitlenme yapabileceğinden dolayı bu işlem özenle gerçekleşir. Toplandıktan sonra da büyük delikli kasalara yerleştirilmesi gerekir. Çünkü hava alması gerekmektedir. Çuvallarla taşıyanlarda görülür ama pek tavsiye edilmez. Buradan yüklenen zeytinler vakit kaybedilmeden işlenecek yerlere götürülürler. Kaliteli zeytinyağı elde etmek hiç te kolay değildir. Pek çok meşakkatli yoldan ve ince hesaplarla işlenerek günümüze kadar gelmektedir.

Günümüzde ne yazık ki üretim anlayışını kötüye kullananlar da vardır. içeriğine olması gerekenden farklı olarak başka katıklarda katarak zeytin yağını gerçek değerinden uzaklaştıranlar vardır. böyle durumlarda gerçekten dikkatli olmalıyız ve alacağımız ürünü iyi seçmeliyiz. Çünkü bu kötü durumlara düşersek hem paramıza yazık olur hem de ağzımızın tadı kaçar. Kaliteli zeytinyağı her zaman katıksız ve saftır. Bunu anlamanın birkaç basit yolu vardır. satın almadan önce şişenin üzerindeki asidik değerlerine bakabilirsiniz. Halk dilinde asit değeri 0,8 olan yağlar çiğ olarak ve doğrudan tüketilebilen en kaliteli yağlar olarak kabul edilir. Ayrıca buzdolabına konduğunda da donma etkisine sahiptir. Son olarak ta kokusu ve renginin daha keskin olanlarını almanızı tavsiye ederiz.

Zeytinyağının cilde olsun vücudumuzun organlarına faydaları lezzetli tadının yanı sıra pek çok hastalıkla da bire bir savaşıyor. Başta kalp olmak üzere tüm damar hastalıklarının önüne geçmesiyle birlikte doktorların bir numaralı tavsiyesi haline gelmiştir. Yaşımızın ilerlemesiyle birlikte vücudumuzda ortaya çıkan kolesterol için de bire bir etkisi olan zeytinyağını kullanan kişilerde diğer daha az kullanan kişilere göre kanser riskinin daha az ortaya çıktığını biliyor muydunuz ?

Zeytinyağı faydaları saymakla bitmez. Hayvansal yağların aksine daha çok tüketildiğinde kandaki kolesterolün hissedilir derecede düşürdüğü bir gerçek. Tahriş giderici ve yumuşatıcı etkileriyle de ülsere karşı bire bir etkili koruma sağlar. Daha da zeytinyağı faydalarını okudukça bu mucizevi kaynağı daha da kullanacağınıza ve hayatınızda daha da çok yer edineceğine hiç şüphe yok.

Raflarda yerini alan zeytinyağlarının pek çok çeşidi vardır. Bunlardan kısaca söz etmek gerekirse, natürel, rafine , riviera ve çeşnili olmak üzere 4 farklı gruba ayrılarak karşımıza çıkmaktadır. Bu farklılıklar kısaca üretim şekil ve aşamalarından kaynaklanmaktadır ve renk farklılığından.

Zeytinyağı Markaları

Kaliteli ve Doğal Zeytinyağı Markaları

Binlerce yıl öncesine kadar tarihi uzanan zeytin, gerek mitolojilerde gerekse gerçek hayatta her zaman hak ettiği yeri görmüştür. Şimdilerde ise özellikle Türk mutfağında kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan zeytin, gerek tek başına gerekse zeytinyağı olarak hak ettiği yüksek değeri almaya da devam ediyor. Günümüzde yapılacak en ufak bir araştırmada dahi görüleceği üzere onlarca farklı zeytinyağı markası bulunmakta. Böyle olunca insanlar bunlar arasından kendilerine en uygun markalar içerisinden seçimlerini yapmaya çalışıyorlar. Naturel zeytinyağı markaları içerisinde bu konuda yıllardır başarılı çalışmalar yapan aile şirketleri olduğu gibi daha öncesinde sektör ile alakalı hiçbir bilgisi olmayan markalar da zeytinyağı sektörü içerisinde yer alıyor.

Bazı kişiler zeytinyağı almak istedikleri zaman bunun için tatil zamanlarını bekliyor. Özellikle de Ege bölgesine giden kişiler yollarının üzerinde bulunan noktalar üzerinden aslında içerisinde ne olduğu bilinmeyen zeytinyağlarını satın alıyorlar. Bunların üzerinde yalnızca markalarının bulunmaması bir sorun değil, aynı zamanda bunların analizleri yapılmamıştır. Dolayısıyla insanlar ne olduğu belirsiz olan bu yağları alır ve kullanmaya başlar. Bazı satıcılar ya da üreticiler kendi zeytinyağlarını tahmin edilemeyen süslü kelimler ile anlatır, bu yağları farklı işlemlerden geçirir ve aromalandırıp satışa sunarlar. İnsanların böylesi durumlar ile karşı karşıya kalmasını engellemek adına yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi ise mutlaka zeytinyağı konusunda adından söz ettiren kaliteli markalar arasından seçim yapmak.

Zeytinyağları belirli bir kural çerçevesinde kalite standardına sahiptir. Bu ürünler renk, koku, tat ve asit oranlarına göre farklı kategorilere ayrılır. İnsanların bu aşamada dikkat etmeleri gereken en önemli şeylerden bir tanesi ise doğal zeytinyağı markalarının dikkatli bir şekilde incelemesi. Bilinen en kaliteli zeytinyağları natürel sızma zeytinyağlarıdır. Bazı kişiler bu yağları çok sert olarak nitelendirir, bunun nedeni ise bilinçsizliktir. Öyle ki bazı kişiler rafine olarak adlandırılan kötü kaliteli yağların işlendiği yağları beğenir ve en kaliteli zeytinyağlarının bunlar olduğunu düşünürler. Halis zeytinyağı markalarının büyük bir kısmı genel olarak Ayvalık ve çevresindeki üreticilerden zeytinlerini alırlar. Bunun nedeni ise mevcut bölgede bulunan ürünlerin genel olarak markalara arzu ettiği kaliteyi sunması.

Şimdilerde bazı markalar pirina yağı, kanola ya da çiçek yağı gibi türler zeytinyağları ile karıştırılmakta; bu durum da ortaya koyulan ürünün kalitesini ciddi anlamda etkiler. Üstelik bu konuda yeterli deneyimi olmayan kişiler ne yazık ki aradaki farklı bir türlü anlayamazlar. Bu konuda dikkat edilecek şey ise fiyattır. Çünkü doğal zeytinyağı markaları en kaliteli ürünleri hazırlarken hiçbir masraftan kaçınmazlar. Bunun sonrasında da ortaya çıkan ürünleri belirli bir fiyat dengesinden satışa sunarlar. Yani kaliteli bir ürün almak isteyen kişilerin belirli bir fiyatı gözden çıkarmaları gerekmektedir.

Çok ucuz fiyatlara zeytinyağı sattığını söyleyen markaların ürünleri dikkatli olarak incelendiği zaman da görüleceği gibi bu yağların içeriklerinde pek çok farklı madde bulunur. İnsanlar bu ürünleri satın aldıktan sonra onlara fayda vereceğini düşünseler de pek çok markanın satışa sunmuş olduğu bu yağlar kişilere fayda yerine zarar bile verebilir. Yalnızca damak zevkini değil, kendini de her zaman ön planda tutmak isteyen kişilerin yapmaları gereken şey ise mutlaka bu sektör içerisinde adından söz ettiren yüksek müşteri memnuniyetli markalar arasından seçim yapmak. Böylece normalden biraz yüksek meblağlarda bir ödeme yapılarak satın alınan kaliteli ve doğal ürünün her lokmasından kişiler daha öncesinde duymadığı kadar yüksek bir zevke erişmiş olacaktır.

Türkiye’nin En İyi Zeytinyağı

Türkiye’nin En İyi Zeytinyağı Hangisidir – Ucuz Doğal

Geçmiş dönemlerde pek çok yerde kutsal olarak kabul eden zeytinlerden farklı yöntemler ile çıkartılan zeytinyağları yalnızca ülkemizde değil dünya üzerinde de pek çok yerde sıklıkla tüketiliyor. Ülkemizde hatırı sayılır bir oranda zeytin ağacı bulunmakta. Dünya üzerindeki ağaçların yaklaşık %10’luk bir kısmının burada bulunmasının sonrasında ise kaliteli zeytinyağı üreten bazı bölgeler genel olarak tüketicilerin en fazla tercih ettiği yerler olmakta. Çünkü bu yerlerde üretilmiş olan zeytinlerden yalnızca yüksek oranda zeytinyağı üretilmiyor, bununla birlikte yağın kalitesi ve damak tadına uygunluğu da önemli oluyor. Türkiye’nin en iyi zeytinyağı denildiği zaman insanların akıllarına ilk olarak gelen yerlerden bir tanesi Ayvalık.

Bu bölge 2.500.000 zeytin ağacına sahip olması ile yalnızca Ege bölgesinde değil aynı zamanda Türkiye’de de en önemli şehirlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Burada üretimi yapılmış olan zeytinyağının pek çok farklı özelliği bulunmakta. Bunların başında ise kendine özgü bir karakteristik yapısının olması gelmektedir. Zeytinler bu özelliklerini toprak yapılarından ve iklimlerinden alır. Bu bölgede kış dönemlerinde yaşanacak karayel ve poyraz, kaliteli toprak ile birleştiği zaman zeytinin kalitesi tahmin edilenden çok daha hızlı bir şekilde olumlu anlamda değişebiliyor. Bunun yanı sıra Türk Patent Enstitüsü, Ayvalık bölgesinde üretilen zeytinyağlarının üzerine Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi İşareti konulur. Yani insanlar bu bölgede üretilmiş olan ürünleri bulmak istedikleri zaman yalnızca etikete bakmaları yeterli olur.

Çok kısa süre içinde Türkiye’nin en iyi zeytinyağını kolaylıkla bulacaklardır. Coğrafi işaretleme, o yağın yalnızca Ayvalık bölgesindeki zeytinlerden üretildiğini işaret eder. Şimdilerde bu piyasa içerisinde Ayvalık’ta üretildiğini söyleyen pek çok farklı zeytinyağı markası bulunmakta. Coğrafi işaret sayesinde bu yağların hangilerinin gerçek olduğu da oldukça kolay bir şekilde ortaya koyulmuş oluyor. Yalnızca Ayvalık değil, dünyanın pek çok farklı bölgesinde kaliteli zeytinyağı üreten her yerin kendine özgü bir coğrafi işareti bulunmaktadır. Böyle o bölge ürün bakımından kendine has kalitesi ve özgünlüğünü de belgelemiş olur. Ayvalık bölgesi içerisinde üretilen sızma zeytinyağları için toplanan zeytinlerin çok büyük bir kısmı elle toplanır.

Ardından bu zeytinler alınarak aynı gün içinde hiç vakit kaybedilmeden yağlarının çıkartılacağı tesislere gelirler. Elle toplanan zeytinlerin en büyük özelliklerinin başında ise diğer yöntemlerde uğranılan aroma ve lezzet kaybının ortadan kaldırılmış olması. Yağların aynı gün içinde hiçbir şekilde bekletilmeden hazırlanması sayesinde bekletilme zamanında ortaya çıkabilecek her türlü lezzet ve aroma kaybı da ortadan kaldırılmış olacaktır. Bu yağın kalitesini attıran etkenlerden bir diğeri ise Türkiye’nin en iyi zeytinyağı olarak adlandırılan Ayvalık zeytinyağlarının üretilecek miktarlardan çok kalitesine önem verilmektedir. Bundan dolayı da insanlar burada üretilen ürünleri satın alıp kullanmaya başladıktan sonra başka yağları kullanmayı tercih etmeyeceklerdir.

Her sene yapılan onlarca farklı araştırmada da görüldüğü üzere gerek insanlar gerekse zeytinyağı tadımı yapan kişiler; kendilerine en uygun olarak gördükleri yağlar arasından seçimlerini Ayvalık bölgesindeki markalardan yana kullanıyorlar. Çünkü buradaki markaların bir kısmının tarihi 300 yıl öncesinde kurulmuştur. Aile şirketi olarak günümüze kadar gelen bu şirketlerin en önemli özelliklerinin başında, kalitesi gelmekte. Kendi ismini her zaman çok daha iyi yerlere ulaştırmak isteyen markalar, bundan dolayı da %100 müşteri memnuniyetini ortaya koymak adına çalışmalarını sürdürmekte. İnsanlar da kullanımları adına zeytinyağı seçimi yapacakları zaman mümkün olduğu kadar, kaliteli ve adından söz ettirecek köklü zeytinyağı firmalar içerisinden kendilerine en uygun olacak seçenekleri yapmış oluyorlar.

Zeytinyağı

Zeytinden elde edilen en önemli ürün olan zeytinyağı, dünyada yılda 1,6-2,6 milyon ton civarında üretilmekte ve bunun % 75-80 kadarı üretici ülkeler tarafından tüketilmektedir. Geriye kalan % 20-25’lik kısım ise, milletlerarası pazarlara sunulmaktadır. Ülkemizdeki zeytinyağı üretimi ise, yıllara göre 40 bin ile 200 bin ton arasında değişmektedir.

Zeytinyağı faydaları

Zeytinyağı, zeytinin etli meyvesinin, çekirdeğiyle birlikte sıkılmasıyla elde edildiği için, tohumlardan elde edilen diğer yemeklik yağların aksine; bir “meyve suyu”dur. Zeytinin, ezilen ve parçalanan tane hücreleri; patlayarak, yağını dışarı verir. Taze sıkılmış portakal ya da vişne suyu gibi, çiğ ve saftır. Zeytinyağı, rengi, kokusu, lezzeti ve hazım kolaylığı ile tüm sıvı yağların, en değerlisi ve kralı olarak bilinir. “Delice” aşılanmamış yabani zeytin ağacıdır. Çekirdeklerin saçılmasıyla dağda bayırda kendi kendine yetişir. Köylülerin dağdaki deli zeytini sıkıp çıkardıkları ve ilaç gibi kullandıkları yağa da “çoral” adı verilir.

Zeytinyağı kategori linki : https://www.gemlikzeytini.gen.tr/zeytinyagi/

Zeytinyağı hakkında

En lezzetli yağ,yeşilden pembeye dönerken tam alaca dediğimiz zamanda toplanan zeytinden elde edilir.

1 litre erken hasat yağ elde etmek için 7 kg yeşil zeytin,1 litre sızma yağ elde etmek için, 5 kg alaca zeytin gerekmektedir.

Erken hasat yağ nefis lezzette burukluğu hissedilen,koyu yeşil renkte zeytin aromalı yağdır.

Zeytinyağının 3 düşmanı : ISI, IŞIK ve OKSİJENDİR.

Zeytin yağı hakkında makale  : https://tr.wikipedia.org/wiki/Zeytinya%C4%9F%C4%B1

Toptan zeytinyağı alımı/satışı/ için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

————————
zeytinyağı fiyatları
Zeytinyağı(olivae oleum); zeytin ağacının, doğrudan meyvesinden sıkılarak; hiçbir kimyasal işlem görmeden, katkı maddesi içermeden, doğal hali ile elde edilen, oda sıcaklığında sıvı olarak tüketilebilen, yeşilimsi, sarımtırak renkte, sıvı bir yağdır. Ayçiçeği, soya, pamuk çekirdeği, mısırözü gibi bitkisel yağlardan farkı da, doğal yollardan üretilmesidir.

Zeytinyağı, zeytinin etli meyvesinin, çekirdeğiyle birlikte sıkılmasıyla elde edildiği için, tohumlardan elde edilen diğer yemeklik yağların aksine; bir “meyve suyu“dur. Zeytinin, ezilen ve parçalanan tane hücreleri; patlayarak, yağını dışarı verir. Taze sıkılmış portakal ya da vişne suyu gibi, çiğ ve saftır. Zeytinyağı, rengi, kokusu, lezzeti ve hazım kolaylığı ile tüm sıvı yağların, en değerlisi ve kralı olarak bilinir. “Delice” aşılanmamış yabani zeytin ağacıdır. Çekirdeklerin saçılmasıyla dağda bayırda kendi kendine yetişir. Köylülerin dağdaki deli zeytini sıkıp çıkardıkları ve ilaç gibi kullandıkları yağa da “çoral” adı verilir.

Zeytinyağı oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Besin olarak tüketildiği gibi kozmetik, cilt ve saç sağlığı ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanımı mevcuttur.

Bu kullanım alanları içerisinde en yaygını ise çeşitli yemeklerde kullanılmasıdır. Ülke olarak oldukça geniş bir mutfak kültürüne sahip olduğumuzdan dolayı zeytinyağlı yemekler bu kültür içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir.Besin değerleri bakımından yüksek içeriğe sahip olmasından dolayı tüketimi oldukça faydalı etkiler ortaya çıkarmaktadır. Zeytinyağının içerisinde E ve K vitaminleri bol miktarda yer almakta ve ayrıca kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir bakımından da zengin bir içeriğe sahiptir.

Bu gibi içeriklere sahip olmasından dolayı zeytinyağının tüketimi, çok faydalı etkiler ortaya çıkaracaktır.

Zeytinin, zeytin ağacının ve zeytinyağının faydaları

  • Zeytinin besleyici değeri yüksektir.
  • Zeytin; yüksek oranda protein, bitkisel yağ, A, C, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, kükürt, klor ve magnezyum mineralleri içerir.
  • Zeytin ve zeytinden üretilen besinler kalp ve damar sağlığını korur.
  • Zeytinyağı, cildi yaşlanmanın etkilerinden korur, cilt hastalıklarının oluşumunu önler ve cildi güzelleştirir.
  • Zeytinyağı; sağlıklı yağlar, skualen (insan cildinin başlıca bileşenlerinden), oleik acidas (kalp, damar ve cilt sağlığına faydalı bir doymamış iç yağdır), fenolik antioksidanlar ve vitaminler içerdiği için cilde, metabolizmaya çok faydalıdır.
  • Zeytinyağı, cildi makyaj malzemelerindeki kimyasalların etkisinden korur.

 

———–
Ayvalık Zeytinyağı Fiyatları

Ayvalık coğrafi sınırları içerisindeki bahçelerimizde, Ayvalık çeşidi monokültür tarımını, ekosisteme saygılı yöntemlerle yapıyoruz. Üretimimizin tümü, zeytinliklerimizdeki gençleştirme budaması uygulanmış ağaçlardan geliyor.

En iyi ürüne ulaşabilmek için gereken tüm işlemleri doğru ve zamanında yapıyor, doğadaki etkileşimleri göz önünde bulundurarak tabiata saygılı uygulamaları tercih ediyoruz. Hasat zamanı geldiğinde, meyvenin erken hasata en uygun olduğu dönemde hasata başlayıp, zeytinlerimizi tek tek el ile topluyoruz.

Kürşat olarak ürün kalitesinde sürekliliği sağlamak için bilinçli, iyi tarım uygulamalarını, titiz işletme teknikleri ile birleştiriyoruz.

Zeytinlerimizi deniz tuzu ve doğal olarak tatlandırıyoruz, bu işlem 6,7 ay sürüyor.

Sadece kendi zeytinlerimizi işlediğimiz fabrikamızda kurulu olan 2 faz kontinü sistemimiz ile soğuk sıkım “Cold Press” olarak zeytinyağımızı elde ediyoruz.

Ayvalık’ da üretilen zeytinyağının önemli bir bölümü “Natürel Sızma” sınıfındadır. Duyusal özellikler bakımından, meyve aroması ve nefaseti kuvvetlidir. Sahip olduğu olumlu duyusal ve kimyasal özellikleri ürünün kalitesini uzun süre korumasını sağlar. Yörede, sofralık zeytinlerin işleme tekniği çoğunlukla natüreldir. Yeşil ve siyah sofralık zeytin üretimi birbirine eşit orandadır.

Dünyanın en kaliteli ve lezzetli zeytinyağının üretildiği Ayvalık’ta bütün ilçe arazisinin % 60’ı, tarım arazilerinin ise yaklaşık %76’sı zeytinliktir. Yaklaşık 2.000.000 zeytin ağacı bulunan ilçede 4.300 aile zeytinlik sahibidir ve çoğu geçimini bu sektörden sağlar. Zeytincilik, gelişmekte olan turizmle birlikte en önemli geçim kaynağıdır.

Zeytin, Ayvalık’ta bir yaşam biçimidir. Hasat dönemlerinde canlanan ilçe, hem yerlileri hem de çevre ilçe ve köylerden gelenler için bir ekmek kapısıdır. Sabahın ilk ışıklarıyla başlayan zeytin toplama telaşı, akşam saatlerinde fabrikalara inen zeytin çuvallarıyla sona erer. Fabrikalar, dünyanın en kaliteli, en lezzetli, nefaseti en yüksek zeytinyağını üretir Ayvalık’ta.

Ayvalık Zeytinyağı üretiminde ve kalitesinde 2.500.000 adet zeytin ağacıyla sadece Egenin değil Ülkemizin de en önemli kentlerinden birisidir. Ayvalık Zeytinyağının en önemli özelliği kedine has bir karakteristik özelliğinin olmasıdır. Bu özelliğini iklim ve toprak yapısından almaktadır. Ayvalıkta kış aylarında yaşanan şiddetli poyraz ve karayel zeytin için en uygun topraklarla birleşince zeytinin kalitesine eşsiz bir etki sağlamaktadır.

Ayvalık zeytinyağı fiyatları kalibresine göre değişiklik göstermektedir.

————-

Toptan Zeytinyağı Alıcıları

Zeytinyağı; zeytin meyvesinden gelen lezzet, aroma, koku gibi tüm özellikleri korur.
Zeytinyağı, elde edildiği gibi direkt ve doğal olarak tüketilen tek yağdır.

Zeytinyağı sadece zeytin ağacın ağacı (Olea europaea sativa Hoffm. et Link) meyvelerinden elde edilen, hiçbir kimyasal işlem görmeden doğal hali ile tüketilebilen, oda sıcaklığında sıvı olan bir yağdır.

2.Zeytinyağı; Akdeniz diyetinin temelidir.

Sağlıklı ve dengeli yapılacak bir diyette zeytinyağının günlük tüketimi önerilmektedir.

Düşük oranda katı yağlı bir beslenme şekli yerine zeytinyağı bakımından zengin bir beslenme şekli daha çok ve uzun süreli kilo kaybına neden olur.

Riviera zeytinyağının özellikle pişirme işleminde kullanılması tavsiye edilmekte iken, natürel sızma zeytinyağının tadı ve aromasından daha çok faydalanmak için pişirmeden tüketilmesi önerilmektedir.

Derinlere uzayan kökleri sayesinde kalkerli, çakıllı, taşlı ve kurak topraklarda yetiştirilmeye elverişli olan zeytin ağacı için en verimli ortam yazları sıcak, kışları ise ılıman geçen iklimlerdir. Yıllık ortalama 220 mm yağış zeytin ağacının verimli bir şekilde büyümesi için yeterlidir. Zeytin ağacı genellikle rakımı düşük coğrafyalarda yetişir. Zeytin ağacı bir yıl bol, bir yıl az ürün verir.

3.Zeytinyağının içerisinde bulunan yüksek miktardaki Oleik Asit temel yağ asididir.

Zeytinyağı, tekli doymamış yağ asitlerinden oleik asit miktarının yüksek olması nedeniyle en sağlıklı yağdır. Araştırmalar, tekli doymamış yağların, kolesterolün kontrol edilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

Rafine zeytinyağı: Zeytin ham yağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metodlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen, sarının değişik tonlarında rengi olan, kendine özgü tat ve kokuda bir yağdır. Rafine yağ, ince, yemeklik yağdır. Temizleme işlemi damıtma, nötralizasyon, ağartma, deodorizasyon işlemleridir. Bunun doğalla harmanlanmasından yemeklik tipler (Riviera ve A tipi) üretilir.,

Zeytinyağı eski Mırıs medeniyetinden itibaren çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Hem dahili hem de harici olarak kullanılmaktadır. Cilt ve saç sağlığı dışında sindirim sistemi sağlığını korumak için de eski çağlardan beri kullanılmaktaıdır.

4.Zeytinyağı mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

Zeytinyağının içinde bulunan yüksek seviyedeki oleik asit, polifenoller ve vitaminler yaşlanmaya karşı savaş açar. Beyin hücrelerimizin koruyucusudur ve alzheimer gibi hastalıkların gelişimini önler.

5.Zeytinyağı tüketimi, kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Zeytinyağı tüketimi; kandaki toplam kolesterol ve LDL kötü kolesterol seviyesini düşürür. Aynı zamanda HDL iyi kolesterol seviyesini değiştirmez, hatta onu yükseltebilir.

6.Zeytinyağı; en doğal iltihap önleyicidir.

Natürel sızma zeytinyağının içinde bulunan polifoneller iltihap önleyici etkiye sahiptir.

Toptan Zeytinyağı Alıcıları

Toptan zeytinyağı alım satım için iletişim formunu doldurabilirsiniz..

———