Toptan Zeytin

 Gemlik Zeytin Toptancılar halinde Yeşil ve Siyah zeytin çeşitleri için aradığını adres.  Zeytin Toptancısı Gemlik

Gemlik’ten Siyah ve Yeşil Zeytin Çeşitleri Toptancı

Toptan zeytin fiyatları en iyi siyah sofralık gemlik zeytini ve beraber çalıştığımız iş ortaklarından tedarik edeceğimiz yeşil zeytin çeşitleri

 Toptan zeytin almak isteyenler bizimle iletişime geçebilirsiniz..

Zeytin Hakkında

Bir Akdeniz bitkisi olan zeytin (olea europea L.) Akdeniz’i çevreleyen ülkelerin hemen hepsinde yayılma imkanı bulmuştur. En kötü toprak koşullarında bile tabi olarak yetişebilen zeytin doğanın ilk ağacı olarak da tanımlanır.1 . Zeytingillerden, Akdeniz ülkelerinde yetişen, 10-20 m yüksekliğinde, dalları dikensiz, yaprakları karşılıklı, küçük ve Gümüş renginde, uzun ömürlü bir Ağaç (Olea europaea).
2 . Bitki bilimi Bu ağacın tazeyken yeşil, sonradan kararan, yüksek besin değeri taşıyan yağlı meyvesi.Zeytin, binlerce yıldır yetiştiriciliği yapılan, insan sağlığı ve beslenmesi açısından son derece önemli olan bir bitkidir. Ülkemiz gerek zeytin popülasyonu ve gerekse sofralık zeytin ve zeytin yağı üretimi bakımından dünyada önemli bir yere sahiptir.

Zeytin meyvesi ülkemizde kahvaltıda yer alan ve birçok yemeklerin, özellikle salataların süslendirilmesinde kullanılan, aynı zamanda beğenilerek yenilen yararlı bir yiyecektir. Zeytin meyvesi özel olarak yapılmış çeşitli yeşil zeytin ve siyah zeytin salamuraları olarak sofralarımıza sunulmaktadır.Zeytin ağacı uzun ömürlü bir ağaçtır ve neredeyse 2000 yıl kadar yaşayabilir. Bu ağaç 10 metreye kadar uzayabilen, sık dallı, tepesi yayvan ve yeşil yapraklı bir ağaçtır. Zeytinağacı düzgün koşullarda bakıldığı takdirde 5-6 yıl içinde meyve vermektedir.Zeytin, besin değeri çok yüksek bir yiyecektir. Aslında bir meyvedir ve cinsine göre biçimi ve rengi değişir. Koyu kahverengi, siyah, kül rengi, koyu yeşil ya da koyu mor olabilir. Aynı zamanda yumurta biçiminde ya da yuvarlak da olabilir. Zeytin ağacı ılımlı yerlerde, az killi ve kumlu topraklarda yetişir.

Zeytin ağacı, bir yıl bol ürün verirken, arkasından gelen yılda adeta dinlenir ve verimi azalır. Sonuçta, bir yıl çok, bir yıl az ürün verir. Buna Periyodisite denir. Bu durum, halk arasında var yılı ve yok yılı olarak adlandırılır.

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin faydaları arasında kalp sağlığına, dolaşım ve sindirim sistemine faydalıdır. Kilo verme konusunda oldukça etkili bir gıdadır. Kanseri önleyebilen zeytinin DNA’lar için de çok faydalı olan ender besinlerden biri olduğu raporlanmıştır.

 


Zeytin Fiyatları

 

Zeytin ağacı, meyvesinin etli kısmından ve çekirdeğinden elde edilen, altın sarısı yağı olan,çok değerli bir ağaçtır. Uygun koşullarda yetiştirilirse, ekimini izleyen 5-6 yıl içinde, meyve verecek duruma gelir. Zeytin ağacının verimli hale gelmesi, 20 yılı bulur ve giderek de verimi artar. 35-150 yıl arası, ağacın olgunluk ve tam verim dönemidir. Sonra, daha yüzlerce yıl yaşar. Oldukça uzun bir yaşamı vardır. Yaşlanınca da tabii ki verimi azalır.,

Zeytin 1000 yıl bile yaşayabilen, uzun ömürlü, boyları 5 – 10 metreye kadar ulaşabilen ağaçlardır. Zeytin ağacının, meyvesinden, meyvesinin çekirdeğinden, yaprağından, yağından kısacası her kısmından faydalanmak mümkündür. Özellikle meyvesi kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez katığıdır. Zeytinin özellikleri, faydaları ve türleri makalemizde paylaşılmıştır.

Zeytin boylu bir çalı veya 10 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, yayvan tepeli, herdem yeşil yapraklı bir ağaçtır. Geniş, kıvrımlı, yamru yumru bir gövdesi vardır. Ağaç yaşlandıkça, düzgün gri renkli gövde kabuğu giderek çatlar. Ağacın tacı (tepesi), yaklaşık olarak artan boy kadar her sene genişler. Uzun ömürlü bir ağaçdır, yaklaşık 2000 yıl kadar yaşayabilir. Verimli topraklarda taç açık ve asimetrik, verimsiz topraklarda ise daha yoğun ve yuvarlaktır. Sürgünleri gri renkli, dikensiz ve hemen hemen üç köşelidir.

Gemlik siyah zeytinlerin hasat edilmesi sonucu, kalibrasyon işlemleri tamamlandıktan sonra salamura suyu (tuzlu su) eklenip, bulunduğu kabın üzerinden baskılama yapılıp, acı suyundan arındırılması sonucu üretilen zeytin çeşididir. Üretimi sonrasında mısır özü yağı ilavesi ile naturel tarzda hazırlanıp sizlere sunulur. Diğer siyah zeytin tiplerine göre, daha etli ve çekirdeği küçüktür.
Zeytin Fiyatları kalitesine, yetiştiği bölgeye ve boyutuna göre değişiklik göstermektedir.
———-
Toptan Yeşil Zeytin

Şimdi yeşil zeytinin mevsimi!  Evimizde yeşil zeytinimizi yapmanın da tam zamanı.

yeşil zeytinin yeri ayrıdır. sızma zeytin yağı üzerine boşaltıldıktan sonra, bol limon ilave edilir, azıcık pul biber de olaya renk katar. süper kahvaltıda vazgeçilmez bir olaydır.

Yeşil Zeytin, yağ, içeriği yüksek bir besindir. Tuz içeriği fazla olduğundan tuz kısıtlaması olanlar tuzsuz zeytin tercih etmelidir. 8 adet yeşil zeytin 1 tatlı kaşığı yağ yerine tüketilebilir.

Zeytin meyvesi ağacın üzerinde olgunlaştıkça çeşitli renk evrelerinden geçer. Yani olgunlaştıkça rengini değiştirir. Bu evreler olgunlaşma sırasına göre şöyledir:

Önce yemyeşil ve sert olan zeytin meyvesi, Ekim ayı başlarında yavaş yavaş limon sarısına döner. Limon sarısına dönen zeytin artık yeşil zeytin yapmak için yeterince olgunlaşmış demektir. Bu aşamada toplanan zeytinler kırma veya çizik yeşil zeytin olarak değerlendirilir. (Burada ufak bir parantez açıp bu aşamada sıkılan zeytinlerin yağının erken hasat olarak nitelendirildiğini söyleyelim)

Yeşil zeytin Toptan fiyatı

Toptan yeşil zeytin almak, fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz..

Ham zeytin satışı genellikle Ekim/Kasım ayında pazarlarda başlar. Ekim ayından itibaren ham yeşil zeytin zincir market raflarına kadar ulaşır. Bu sene zeytin bol. Pazarlarda kasa kasa yeşil ve siyah zeytinler satılmaya başladı. Yeşil ham zeytini, İstanbul’da özellikle semt pazarlarından rahatlıkla temin edebilirsiniz. Ben de bu yıl Ekim’in ikinci haftasonunda, Türk insanın yıllardır tanıdığı ve güvendiği büyük bir marketten tesadüfen satın aldım. Satın aldığım ham taze yeşil zeytin de çok güzel çıktı. Hiçbir katkı maddesine ihtiyaç duymadan, kolaylıkla hazırlayacağınız tarifimle yeşil zeytininizi kendi ellerinizle evinizin konforunda hazırlayabilirsiniz.

Merhaba dostlar bu gün sizlere evde yeşil zeytin nasıl yapılır onu anlatmaya çalışacağım.Bizim evde ilk yeşil zeytin yapıldıktan sonra siyah zeytin pek tüketilmez oldu.Çünkü bizlere yeşil zeytin daha lezzetli geldi ayrıca tuzunu da kendimiz ayarladığımız için ağız tadımıza göre ayarlıyoruz.Hiç yapmadıysanız denemenizi tavsiye ederim.Zeytinde bol miktarda D vitamini bulunur.Mutlaka her sabah en azından 10 tane zeytin yemeliyiz bunu doktorlar tavsiye ediyorlar.Bizlerde yeşil zeytin yiyerek 10 tane zeytini tamamlıyoruz.Zeytin zamanı geliyor alıp yapmalı sizler ne dersiniz…
Zeytin konusunda özellikle Ege ve Akdenizdeki takipçilerimiz bizlerden çok daha şanslı. Sayfalarımızı takip eden arkadaşlarımızdan yeşil zeytin yapımı ile varsa önerilerini mutlaka bekleriz. Deniz suyu kullanın demeyin ? Keşke İstanbul’da denizimiz temiz olsa da, zeytini tatlandırmayı deniz suyu ile yapabilsek! Malesef bu konuda da şanssısız.

Evde yeşil zeytin yapımına geçmeden önce hazır satın aldığınız yeşil zeytinin hızlı tatlandırılması ve salamurası için kullanılan kostik maddesinin nerelerde kullanıldığından kısaca bahsetmem lazım. Kostik özellikle tıkanık lavoba ve tuvaletleri açmak ve sabun yapımında kullanılan bir kimyasal madde. Böylesi amaçlar için kullanılan bir kimyasalla hazırlanarak satışa sunulan yeşil zeytinleri yemeden ve yedirmeden önce bir kere daha düşünün. Bu yıl kendi ellerinizle hazırladığınız ev yapımı yeşil zeytini çocuklarınızın keyifle tüketmesinden mutluluk duyacaksınız.