Anasayfa / Zeytinyağı / Sızma zeytinyağı nasıl yapılır
sızma zeytinyağı nasıl yapılır
sızma zeytinyağı nasıl yapılır

Sızma zeytinyağı nasıl yapılır

Sızma zeytinyağı nasıl yapılır

Zeytin ülkesiyiz. Ama halkımız zeytinyağını az tanıyor. Çok kişi zeytinyağı konusunda bilgi sahibi değil. Bu bayram günü sayın okuyucularıma, bir zeytinyağı tüketicisi olarak, bu konuda öğrendiklerimi aktaracağım. Neyin ne olduğunu anlatayım da, halkımız zeytinyağı satın alırken seçimini bilerek yapabilsin.

İnsanlar yaklaşık olarak 5.000 yıldan beri zeytinyağı üretiyorlar. Zeytinyağı üretiminde birinci İspanya, ikinci İtalya, üçüncü Yunanistan, dördüncü ise Türkiye’dir. En kalitelilerinin ise İtalya’nın Toskana bölgesinden elde edildiği söylenebilir. Toskana güzel mimarisi, ufak köy çiftlikleri ve yetiştirilen sayısız zeytinlik alanlarıyla İtalya’nın en güzel yerlerinden birisidir. İtalya, 2.5 milyon ağacıyla ürettiği 500 tonluk zeytinyağı sebebi ile bu alandaki lider ülkelerden biridir. Bilindiği üzere saf sızma zeytinyağı oldukça değerlidir. Bu arada düşük kaliteli zeytinyağları sadece mutfakta değil; kozmetik ürünlerde, eczacılıkta ve hatta yakıt üretiminde kullanılmaktadır.

Zeytinyağı en sağlıklı yağ. Ondan daha sağlıklısı yok. Her üründe olduğu gibi sahtekarlar, az zamanda çok para kazanmak isteyenler, zeytinyağında da oyunlar oynayabiliyor.
Sizler, güvendiğiniz yerlerden satın alıp sızma zeytinyağını afiyetle yiyebilirsiniz. Sağlıklı kalmak için bu şart ama dikkat etmek de o kadar önemli.
Bu yıl zeytinler az ya, sahtekarlar, vurguncular bu durumu fırsat bilip sizleri yanıltabilirler.
Geçenlerde zeytinyağı ile ilgili olarak yazdığım yazı, bazı dostlar tarafından da eleştirildi. “Ayvalık zeytinyağı dünyanın en iyi yağıdır” dediler. “Sen, böyle yazdığın zaman markamız yara alıyor.”
Ben yazdığım bilgileri en yetkin kişilerden alıyorum. Ayvalık’ta zeytinyağı fabrikası olanlardan, Ayvalık’ta zeytinliği olup kendi zeytinini fabrikalarda sıktıranlardan alıyorum.

İyi zeytinyağı hatta çok iyi zeytinyağı öncelikle kaliteli bir zeytinden

elde edilir. Bunun kaynağı ise zeytinlikteki çeşitten başlıyor. Tabii diğer faktörler, zeytin yetiştiriciliğinde ustalık,  ağacın bakımı, çevreci uygulamalar çok önemli. Zeytinyağının bütün bileşenleri tat, koku renk  lezzet aroma hep bu faktörlerden etkileniyor.

sızma zeytinyağı fiyatları 
naturel sızma zeytinyağı 
tariş sızma zeytinyağı 
sızma zeytinyağı nedir 
komili sızma zeytinyağı 
naturel sızma zeytinyağı fiyatları 
tariş sızma zeytinyağı fiyatları 
komili sızma zeytinyağı fiyatları 
ayvalık naturel sızma zeytinyağı 
sızma zeytinyağı faydaları 
Online Alışveriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp WhatsApp İletişim