Siyah Zeytin

Siyah zeytin Olives Black Olives Olivier
Siyah zeytin Olives Black Olives Olivier

Siyah zeytin denilince akla hemen Gemlik Zeytini gelir. siyah zeytin sofralık olup kahvaltıların vazgeçilmezidir.

Bilmeniz gereken en önceli ayrıntı her ağaçtan hem yeşil hem siyah zeytin çıktığıdır. her meyve gibi zeytininde çeşitleri bulunmaktadır. En iyi sofralık siyah zeytin denildiğinde akla  Gemlik zeytini gelir

Siyah zeytin , dalından olduktan / olgunlaştıktan  sonra toplanır, hem yemeklik, hem de yağ çıkartmada kullanılır. Siyah zeytin çeşitleri içerisinde en bilinen ve özeli Gemlik Zeytindir. 

Zeytin ilk başta yeşil  dalında olgunlaştıktan sonra siyah olur

Türkiye siyah zeytin üretiminde başı çeken ülkelerdendir.

Siyah Zeytin ilk yetiştiği anda yeşil renktedir ve zamanla siyaha dönmektedir.

Siyah Zeytin : siyah zeytinin  lezzetli olmasının yanında dikkat edilmesi gereken nokta şudurki günümüzde insanların para hırsından dolayı zeytine kattıkları zehirli tekstil boyası insanların alzheımer omasına sebep olmaktadır. siyah zeytin yerken alzheımer olmak istemiyorsanız simsiyah parlayan zeytinlere kesinlikle aldanmayınız. zeytini, zehirli tekstil boyası ile veya demir sülfat gübresi ile karartıp satıyorlar. ‘kararsın, parlasın’ diye zeytin havuzuna atılan demir parçaları alzheımer hastalığı yapıyor.

 

Siyah zeytin Olives Black Olives Olivier
Siyah zeytin Olives Black Olives Olivier

SİYAH ZEYTİN NASIL YAPILIR?

Siyah zeytin yapılacak zeytinler yeşil zeytine göre daha geç toplanır. Dalında iyice olgunlaşması, renginin koyulaşması ve yağlanması beklenir.

Siyah zeytinleri de kurmadan önce tıpkı yeşil zeytinde olduğu gibi iyice temizleyin. Ezik ve yumuşak olanları, sapları ve yaprakları güzelce ayıklayın. Su bidonu gibi ağzı dar bir kaba zeytinlerinizi hiçbir işlem yapmadan doldurun. 4 kilogram zeytin için 5 litrelik bir su bidonu kullanabilirsiniz.

Zeytinleri bidona doldurduktan sonra üzerine 1 çay bardağı sirke 1 çay bardağı da kaya tuzu ilave edin. (Arzu ederseniz 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ve limon dilimleri de ekleyebilirsiniz.) Bidonun ağzını sıkıca kapatın ve yan yatırıp iyice sallayın. Bu sallama işlemini zeytinler olana kadar günde 2-3 kez tekrarlamanız gerekir.

Siyah zeytinin olma süresi 2 ayı bulur. Bu esnada bidonun içindeki tuzun tamamı erir ve zeytinlerin içine geçer. 2 ayın sonunda zeytinleriniz yenebilecek kıvama gelir. İlk başta renkleri yeşilimsi olsa da zamanla tamamen siyaha dönecektir.


Siyah zeytin çekirdeği dahil olmak üzere sağlık açısından çok faydalı besinler arasında yer almaktadır. Bu yazımızda, siyah zeytinin muhteşem faydalarını ele aldık.

Her Siyah zeytinin çeşidinin tuz oranı birbirinden farklıdır. Sele, yuvarlama ve kapama gibi kapalı halde satılan zeytinlerin diğerlerine göre tuz oranı daha düşüktür. Bu sebeple Siyah zeytin genellikle açık halde satılır ve tüketim süreleri kısa olur.Siyah Zeytin ömrünü daha uzatabilmek için doğru yöntemlerle korumak gerekir.

Lezzetli yağlarına genel olarak hepimiz aşina olsak da, zeytinler dünyanın en çok beğenilen meyvelerindendir. Evet, çoğumuz sebze olarak düşünsek de zeytin aslında meyve. Üstelik sayısız faydası olan bir meyve!

Toptan zeytin

Zeytin ağacının yaprağı ve meyvesi kullanılmaktadır. Zeytin ağacının yaprağı çok eski yıllardan beri tedavilerde kullanılmaktadır. Özellikle sıtmanın tedavi edilmesinde etkin rol üstlenmektedir. A, D, E ve K vitaminleri açısından çok zengindir aynı zamanda kalsiyum kaybını engellemektedir.Zeytin yaprağı çay olarak tüketilebilmektedir. Yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde de zeytin yaprağı yaşlanmanın etkilerini geciktirir ve vücutta bulunan zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak vücuda kuvvet verir. Kalp sağlığı açısından da önemli etkilere sahiptir

Kahvaltılarda peynirden sonra ilk aranan besin olan aynı zamanda salata gibi bazı yiyeceklere ek olarak da tüketilen siyah zeytin herkesin vazgeçemediği bir üründür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.