Anasayfa / Gemlik Zeytin / Siyah Zeytin
Siyah zeytin
Siyah zeytin

Siyah Zeytin

Siyah zeytin denilince akla hemen Gemlik Zeytini gelir. siyah zeytin sofralık olup kahvaltıların vazgeçilmezidir.

Bilmeniz gereken en önceli ayrıntı her ağaçtan hem yeşil hem siyah zeytin çıktığıdır. her meyve gibi zeytininde çeşitleri bulunmaktadır. En iyi sofralık siyah zeytin denildiğinde akla  Gemlik zeytini gelir

Siyah zeytin , dalından olduktan / olgunlaştıktan  sonra toplanır, hem yemeklik, hem de yağ çıkartmada kullanılır. Siyah zeytin çeşitleri içerisinde en bilinen ve özeli Gemlik Zeytindir. 

Zeytin ilk başta yeşil  dalında olgunlaştıktan sonra siyah olur

Türkiye siyah zeytin üretiminde başı çeken ülkelerdendir.

Siyah Zeytin ilk yetiştiği anda yeşil renktedir ve zamanla siyaha dönmektedir.

Siyah Zeytin : siyah zeytinin  lezzetli olmasının yanında dikkat edilmesi gereken nokta şudurki günümüzde insanların para hırsından dolayı zeytine kattıkları zehirli tekstil boyası insanların alzheımer omasına sebep olmaktadır. siyah zeytin yerken alzheımer olmak istemiyorsanız simsiyah parlayan zeytinlere kesinlikle aldanmayınız. zeytini, zehirli tekstil boyası ile veya demir sülfat gübresi ile karartıp satıyorlar. ‘kararsın, parlasın’ diye zeytin havuzuna atılan demir parçaları alzheımer hastalığı yapıyor.

 

Siyah zeytin
Siyah zeytin

 zeytin yerken alzheimer oluyoruz haberimiz yok. bu kadarla da kalmıyor.

’bozulmasın’ diye de tenekelere antibiyotik atılıyor. avrupa’da tekstil boyamalarında bile ‘kanserojen’ özellikleri dolayısıyla yasaklanmış tekstil boyaları ile karartılmış zeytinler çarşı pazarda serbestçe satılıyor.
gerekli denetimler yapılmadığı için hızla yaygınlaşan hileli gıdalar sağlığımızı tehdit ediyor. hilebazlar, yalnızca halkın sağlığı ile oynamıyor, sağlık kurallarına uygun imalat yapan dürüst firmaları da zor durumda bırakıyorlar.  piyasada yaptığımız araştırmalar sonucunda edindiğimiz bilgilere göre zeytin piyasasında yapılan sahtekârlıkların haddi hesabı yok. öyle bir boyuta varmış ki yasalara uygun, sağlıklı imalat yapan firmalar pazar kaybetmeye başlamışlar. çünkü sahtekârlar, çeşitli hilelerle maliyeti düşürerek daha ucuz fiyatla ‘parıl parıl’ parlayan, hepsi kömür gibi kapkara boyalı zeytin satarak pazar paylarını genişletiyorlar.  bugün piyasada tekstil boyası ile boyanmış ya da demir sülfat gübresi ile karartılmış sofralık zeytinler, raf ömrünün uzaması için antibiyotikle işlenerek çarşı pazarda serbestçe satılıyor. halkın sağlığını hiçe sayan  bazı üretici çiftçiler ile hilebaz firmaların, zehirli kansorejen maddelerle kirlettikleri zeytinlerin satışını engellemek için alınmış hiçbir önlem de yok.  boyalı zeytinler önce aydın – akhisar yöresinde ortaya çıktı ve giderek kuzeye doğru yaygınlaştı.  sofralık zeytini boyamak için önceleri tekstil boyası kullanıldı.  kanserojen olduğu için avrupa’da, tekstil sektöründe bile kullanımı yasak olan ‘oksidation fetroamin’ boyası ile boyanan zeytinler pazara sürüldü.  bunlar hiçbir denetime takılmadan pazarcılar, bakkallar ve marketler eliyle tüketiciye satıldı ve afiyetle yendi. boyalı zeytin hızla yayıldı. çünkü, tüketici hepsi aynı renkte olmayan alacalı kara zeytini değil,  parıl parıl parlayan, hepsi erzurum oltu taşı gibi simsiyah olan boyalı zeytini daha iyi sanarak tercih etti. iş çığrından çıktı, evinin altındaki beton havuzda kendi zeytinini salamuraya yatıran küçük çiftçiler bile zeytinlerini boyamaya başladı. boyalı zeytin kasaba pazarlarında da satılır oldu.  ancak piyasada boya satan kimya firmalarının uyarısı üzerine zeytin boyamasında oksidation fetroamin kullanılmaktan vazgeçildi. onun yerine çok daha ucuz fakat daha tehlikeli başka bir boya bulundu.demir sülfatta arsenik var.ithal tekstil boyası olan oksidation fetroamin biraz pahalı idi. ama demirçelik fabrikalarında atık olarak ortaya çıkan teknik demir sülfat çok daha ucuzdu. fabrikalarda üretilen demir, sülfirik asitle işleniyor bu işlem sonucunda ortaya çıkan teknik demir sülfat tarlada gübre olarak kullanılıyordu.  tekstil boyasını bırakan bazı zeytinciler, şimdi 50 kiloluk çuvalını 12 – 15 milyon liraya aldıkları demir sülfatla boyama yapıyorlar.
zeytin havuzuna bir miktar bu maddeyi attığınız zaman havuzdaki tüm zeytin kapkara oluyor. tüketici de hiçbir farklı renk tonu olmayan kömür gibi kapkara renkteki bu zeytini tercih ediyor. demir – çelik fabrikalarında tehlikeli bir atık madde olarak ortaya çıkan teknik demir, arsenik, civa, kurşun gibi ağır metaller ihtiva ettiği için kesinlikle gıdalarla temas etmemesi gereken bir madde. çünkü vücutta biriken bu ağır metallerin son yılların moda hastalığı olan alzheimere yol açtığı düşünülüyor.
kendi kârları için sağlıksız üretimden kaçınmayan bazı üreticiler, kendilerini uyaran gübre bayilerine, ‘tarlada zeytin ağaçlarına dökeceğim’ diye aldıkları demir sülfat gübresini, zeytin havuzlarına dökmekten hiç çekinmiyorlar. çünkü tarım bakanlığı ya da sağlık bakanlığı’nın bu konuda bir denetim yaparak kendilerini yakalamayacağını biliyorlar. bu açıdan hiç kimsenin korkusu, çekincesi yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp WhatsApp İletişim