Anasayfa / Sağlık ve Güzellik / Sağlık İksiri Zeytin ve Zeytinyağı
Sağlık İksiri Zeytin ve Zeytinyağı
Sağlık İksiri Zeytin ve Zeytinyağı

Sağlık İksiri Zeytin ve Zeytinyağı

Sağlık İksiri Zeytin ve Zeytinyağı :   Türkiye’nin üretiminde dünya dördüncüsü olduğu Zeytin ve zeytinyağının tüm dertlere deva olduğu anlaşıldı. Yaşlanmayı geciktirici unsurundan çocuk gelişimine kadar birçok konuda sağlığa faydalı olan Zeytinin kalp ve damar sağlığına ve kansere iyi geldiği bildirildi.  Sahip olduğu besin değeriyle insan sağlığını koruyan bir mucize olarak değerlendiren zeytin, sofralardaki daimi yerini koruyarak insan sağlığının önemli bir koruyucusu olmuştur.

Sağlık İksiri Zeytin ve Zeytinyağı
Sağlık İksiri Zeytin ve Zeytinyağı

ZEYTİNYAĞI : 1- Yüksek tansiyon, romatizma, safra kesesi tembelliği, kolesterol, damar sertliği, safra taşı, safra kanalı tıkanıklığı, kansızlık, karaciğer bozuklukları, kabızlık, gut hastalığının tedavisinde zeytinyağı, oldukça etkili oluyor. 2- Zeytinyağı unutkanlığı önler. 3- Cilde zeytinyağıyla masaj yapmak, cildin yumuşak ve esnek olmasını sağlar.

Besin değeri oldukça yüksek olan zeytin, aynı zamanda yağıyla da sağlığa olan katkısını arttırmaktadır. Sağlığa olumsuz hiçbir etkisi olmayan zeytinyağı, içerdiği antioksidanlar sayesinde kalp-damar hastalıkları ve kansere karşı da koruyucu bir etki gösterir.
Özellikle günümüzde kalp ve damar şikayetlerinin çoğalması, bu mucizevi besinin insan sağlığı açısından önemini daha da artırmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, zeytinin yalnızca lezzetli bir gıda değil, bunun yanında yüksek kaloriye sahip önemli bir besin kaynağı olduğunu da ortaya koymuştur.

Zeytin ve zeytinyağı dostu bilinen Canan Karatay, zeytini “altın”, zeytinyağını da “altın suyu” olarak niteledi.

Karatay, zeytin ve zeytinyağının antioksidanlar açısından zengin olduğuna dikkati çekerek, “En sağlıklı meyve zeytin, en sağlıklı meyve suyu da zeytinyağıdır. Doğanın insanlara bahşettiği zeytin ve zeytinyağı, anne sütü gibi değerlidir” ifadesini kullandı.

“Omega 9 yağ asidi açısından da zeytin önemlidir”

Zeytinin olduğu kadar zeytinyağı da sağlığa son derece faydalıdır. Zeytinyağı, tüm katı yağların aksine, tüm uzmanlar tarafından başta kalp ve damar sağlığı için olmak üzere en çok tavsiye edilen yağ türü olarak bilinmektedir.

Bir hafta boyunca her Gün yaklaşık 2 yemek kaşığı doğal zeytinyağı tüketen insanların kolesterol düzeylerinde son derece olumlu sonuçlar elde edilmektedir.
Düzenli zeytinyağı kullanan insanlarda yüksek antioksidan seviyeleri izlenmiştir. Ayrıca zeytinyağının kalp hastalıklarını önlediği pek çok araştırmayla da tasdik edilmiştir. Yüksek oranda kalp ve damar hastalıkları vakalarına rastlanan ülkelerde çoğunlukla yüksek kolesterol düzeyine sahip doymuş yağlar tüketilmektedir. Bu yanlış beslenme alışkanlığıAkdeniz diyeti yani zeytinyağı tüketimiyle düzeltilebilmektedir. Zeytinyağı kandaki kolesterolü düzenlediği için kalp ve damar hastalarına ilaç olarak tavsiye edilmektedir.

BİLİM DÜNYASININ GÖZDESİ ZEYTİNYAĞI

“Zeytinyağı, iyi kolesterolü (HDL) yükseltip kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye yardımcı antioksidanlar içeriyor.

Bilim dünyasının en saygın dergilerinde yayınlanan bilimsel makalelerde, kalp sağlığını koruyucu etkisi olduğu gösterilen tek bir besin var; o da ekstra sızma zeytinyağı.

Sabah kahvaltılarda ekmek banabilir, her türlü yemeğinizi zeytinyağıyla pişirebilir ve salatalarda kullanabilirsiniz.

GÜZELLEŞMEK İÇİN ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağını kullanarak cildiniz için, saçlarınız için el, ayak ve tırnaklarınız için bakım kremleri hazırlayabilirsiniz. Dünyaca ünlü üç güzel kadın, Jane Saymour, Sophia Loren ve Juilette Binoche’un güzellikleri için zeytinyağı kullandıklarını biliyor muydunuz? Jane Saymour sahip olduğu alımlı ve güzel saçlarını zeytinyağına borçlu olduğunu söylüyor. Sophia Loren günde iki çorba kaşığı zeytinyağı içiyor. Juiette Binoche ise zeytinyağı özünden yapılmış şampuan ve kremleri kullanıyor. Çünkü zeytinyağı güzelleştiriyor. Zeytinyağı ile hazırlayabileceğiniz bazı formüller; cildinize, saçınıza ve ellerinize çok iyi gelecek.

 • Zeytinin besleyici değeri yüksektir.

 • Zeytin; yüksek oranda protein, bitkisel yağ, A, C, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, kükürt, klor ve magnezyum mineralleri içerir.

 • Zeytin ve zeytinden üretilen besinler kalp ve damar sağlığını korur.

 • Zeytinyağı, cildi yaşlanmanın etkilerinden korur, cilt hastalıklarının oluşumunu önler ve cildi güzelleştirir.

 • Zeytinyağı; sağlıklı yağlar, skualen (insan cildinin başlıca bileşenlerinden), oleik acidas (kalp, damar ve cilt sağlığına faydalı bir doymamış iç yağdır), fenolik antioksidanlar ve vitaminler içerdiği için cilde, metabolizmaya çok faydalıdır.

 • Zeytinyağı, cildi makyaj malzemelerindeki kimyasalların etkisinden korur.

 • Zeytin ağacının yaprağı ve gövdesi de % 5 çay halinde idrar söktürücü, iştah açıcı ve ateş düşürücü özellik taşır.

 • Zeytinin tansiyon düzenleyici ve şeker hastalığını azaltıcı etkisi vardır.

 • Zeytinyağı, saç ve cilt bakımında sıklıkla kullanılır.

 • Zeytinyağı; saç derisini besler, saç dökülmesinin ve kepeğin önüne geçer, saç derisindeki deformasyonları giderir ve yeni saç oluşumunu destekler.

 • Zeytinyağı içeren duş jelleri, şampuanlar, bakım kremleri, sabunlar cildi dışarıdan gelen dış etkenlere karşı korur, cildi nemlendirerek yaşlanmanın önüne geçer.

 • Doğal zeytinyağı içeren kozmetik ürünler, ciltte kimyasal kalıntı bırakmadığından kullanım alanı giderek genişlemektedir.

 • Zeytin ve zeytinyağı düzenli olarak tüketildiğinde sindirim ve bağışıklık sistemlerinin işlevlerini düzenler.

 • Zeytinyağı alternatif tıpta pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır.

 

Doğal zeytinyağı cilt sağlığı ve güzelliğinin dostudur

Cildin doğal yapısının bozulmaması için temel kural; yeme, içme, bakım gibi cildi ilgilendiren tüm alanlarda en doğal besinlerin, ürünlerin kullanılmasıdır. İşte bu bağlamda zeytin ve zeytinyağının da cildin doğal yapısına en uygun bitkisel ürün olduğu bilinmektedir. Zeytinyağının baştan ayağa tüm vücut sağlığı ve bakımında kullanılıyor olması da buradan gelmektedir.

Zeytinyağı içerdiği bitkisel yağ sebebiyle kuru ciltlerde yüzde, saç derisinde, kuruyan ve sertleşen dizlerde, dirsekler, topuklarda besleyici ve onarıcı olarak kullanılır. bu sebeple cilt kuruluğundan şikayetçi olanların akşam yatmadan önce cildine zeytinyağı sürmeleri önerilir.
Cilde düzenli aralıklarla zeytinyağı sürmek cildin doğal nemini ve canlılığını korumasını sağlar.
Püre haline getirilmiş avokado ve zeytinyağı cilde 20-25 dakika masaj yaparak uygulandığında cilt gençleşir, güzelleşir. Haftada 1-2 kez düzenli olarak bu uygulamayı yapan kişiler cildin yaşlılıktan kaynaklı kırışıklıklardan ve deformasyonlardan kurtulduğunu görürler.
Zeytinyağının besleyici ve onarıcı etkisi ciltteki yara, yanık izlerinde ve lekelerde etkilidir.
Zeytinyağı; serbest radikallerin yaşam kabiliyetlerini kısıtlar ve cilde zarar vermelerini engeller.
Zeytinyağı; tümör oluşumunu önler, cilt ve deri kanseri hücrelerini yok eder.
Ciltteki leke ve kırışıklıkların etkisini azaltır, yenilerin oluşumunu engeller.
Hamilelik, hızlı kilo alıp verme gibi sebeplerle ciltte oluşan çatlakların üzerine haftada 3-4 kez düzenli olarak zeytinyağı sürerek çatlaklardan kurtulmak mümkün olur.
Çok yağlı olamayan kuru ya da normal ciltlerde makyaj temizliğinde zeytinyağı kullanılabilir. Bu sayede cilt, kimyasal temizleyicilerin zararlı etkilerinden korunur, temizlenir, beslenir ve nemlenir.
Zeytinyağı cilt için güçlü bir antioksidandır. Bu bakımdan serbest radikallerin neden olduğu kırışıklık, tahriş, deformasyon ve yaşlanma etkileri zeytinyağı ile onarılır.
Cilde düzenli olarak zeytinyağı sürerek hücre oluşumu ve yenilenme süreci hızlandırılabilir.
Zeytinyağı ve deniz suyu karıştırılıp cilde veya bütün vücuda masaj yaparak sürüldüğünde, kuru cilt sorunları ortadan kalkar, cilt pürüzsüz bir görünüm alır ve dinlenir.

Online Alışveriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp WhatsApp İletişim