Riviera Zeytinyağı (Olive oil)

Riviera zeytinyağı
Riviera zeytinyağı

Riviera Zeytin Yağı nedir ? Nerede nasıl kullanılır.

Riviera zeytinyağı
Riviera zeytinyağı

 

 

Rafine zeytinyağı ile gıda olarak doğrudan tüketilebilecek natürel zeytinyağları karışımından oluşan “Natürel” ve “rafine” yağlar belli oranlarda, ör­neğin yüzde 80-90 rafine edilmiş yağa yüzde 10-15 natürel yağ karıştırılarak elde edilir. Karışım oranları kadar, kullanılan natürel yağın asitlik: oranının terci­hen yüzde 3’ü geçmemesi, tadının keskinliği ve rengi de nitelikli ve hoş aramalı birRivieraüretilmesinde elbette önemli bir rol oynar. Ülkemizde özellikle kızartma ve yemeklerde kullanılır. Azami 1.5 asit içerir.

Riviera zeytinyağı: Rafine zeytinyağı ile doğrudan tüketime uygun natürel zeytinyağları karışımından oluşan ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda l,0 gramdan fazla olmayan yağdır.

Teknik olarak zeytinyağı sınıflarından ve farklarından bahsettik. Daha anlaşılır bir ifadeyle farklılıklardan bahsetmek gerekirse sızma zeytinyağı dalından koparılarak zaman kaybetmeden asitliği yükselmeden (asitliğin yükselmemesi zeytinyağında önemli bir kalite kriteridir.) üretilen yağlardır.

Riviera ise kalitesi düşük, ağaç diplerine düşmüş asitliği yüksek zeytinlerin rafine edilmesi ve bir miktar sızma yağ eklenerek üretilen yağlardır.

Riviera zeytinyağı:
Natürel zeytinyağı ile rafinayon işlemi sonucu artık tadı olmayan, kokusuz yağ haline gelen rafine zeytinyağı karışımından meydana gelen ve serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 1 gramdan fazla olmayan yağdır.

—-

Rafine zeytinyağı ile doğrudan tüketime uygun natürel zeytinyağları karışımından oluşan ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her l00 gramda l,0 gramdan fazla olmayan yağdır.Natürel zeytinyağı ile rafinayon işlemi sonucu artık tadı olmayan, kokusuz yağ haline gelen rafine zeytinyağı karışımından meydana gelen ve serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 1 gramdan fazla olmayan yağdır.

Riviera zeytinyağı nı açıklamadan önce rafine zeytinyağını anlatmakta fayda var. Rafine zeytinyağı, kusurlu olarak tanımlanan asit oranı yüksek (%0,3) ham yağın fiziksel temizlik işlemine tabi tutularak rafine edilmiş hali… Riviera zeytinyağı ise rafine zeytinyağına %10-20 arasında sızma zeytinyağı eklenerek elde edilmiş, asitlik oranı % 1,5 civarında olan yağı ifade ediyor. Riviera zeytinyağının kalitesi içindeki naturel zeytinyağı miktarı ile ilişkili oluyor. Riviera zeytinyağının vitamin ve fenolik bileşikleri sızma zeytinyağına göre doğal olarak daha az… Genellikle zeytinyağının kendine özgü tadını sevmeyenler için yemeklik zeytinyağı olarak piyasaya sürülüyor.

Riviera tipi zeytinyağı, rafine zeytinyağına belirli oranlarda (% 5-20) naturel zeytinyağlarının karıştırılması ile elde edilir. Kızartma ve yemeklerde kullanılır. Azami % 1,5 asit içerir. Rengi ve aroması, sızma zeytinyağına göre daha açık ve hafif olan Riviera zeytinyağı, özellikle her türlü soğuk ve sıcak yemeklerin hazırlanmasında ve kızartmalarda kullanılır.Zeytinyağının canlı ve kuvvetli kokusuna pek alışık olmayanlar, bu tip zeytinyağını tercih edebilirler.
Rafine zeytinyağı ile naturel zeytinyağının harmanlanması ile üretilen zeytinyağlarına “Yemeklik Tip Zeytinyağı” denir.

Dip zeytini olarak tabir edilen dalından koparak ağaç dibine düşen zeytinler dalından koptuğu anda asitlenmeye başlar. Bu zeytinlerden kimyasal ve ısı işlemlerinden geçtikten sonra tat ve kokusuz olarak yağ elde edilir. asitlik derecesi 3.3 üzerindedir. Yenmeyecek olan bu yağ içine %10-20 arasında sızma zeytin yağı eklenerek tat ve koku bakımından yenebilecek duruma getirilmektedir.bu yüzden yemeklerimizde kullanabilmekteyiz.antioksidan ve mineral yönünden fakirdirler.

Riviera zeytinyağı fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.