Anasayfa / Zeytin Hakkında / Karatavuk Kuşu ve Zeytin – Zeytini diken kuşu biliyor musunuz ?
Karatavuk kuşu - Kara Bakal veya Makal
Karatavuk kuşu yada karabakal veya boz bakal. Zeytini diken kuşlar

Karatavuk Kuşu ve Zeytin – Zeytini diken kuşu biliyor musunuz ?

Çevremizdeki Zeytin ağaçlarının karatavuk kuşları tarafından dikildiğini biliyor muydunuz 

Zeytini kuşlar diker diye kitap görmüştüm adı çok hoşuma gitmiş, çok ilginç gelmişti gerçekten böyle olabilir mi diye araştırdığımda zeytini diken o tatlı kuşla karşılaştım

Karatavuk Kuşu

Ötüşünü sürekli duyduğumuz ufacık siyah tüylü , sarı – kavuniçi gagalı kuşun adını  bugün ilk defa öğrendim .  Adı  :Karatavuk

En bilinen adı kara tavuk kuşu , bazı bölgelerde bakal , bazı bölgelelerde makal deniliyor ( erkeğine kara bakal  dişisine boz bakal )

Zeytin ağacının diğer meyvelerden bir farkı ; toprağa gömünce fidana / ağaca dönüşmez.

Zeytini yedikten sonra toprağa atın kolay çimlenemediğini göreceksiniz, hatta hiç çimlenmeyecektir.

Zeytin çekirdeği çok zor çimlenen bir tohumdur bunun sebebi zeytin ağacının yetiştiği coğrafi şartlar sebebiyle sıcak-kurak iklim tercih etmesinden kaynaklanmaktadır.  Zeytin ağaçları az suya ihtiyaç duyup , bünyesine çok su alamaz bu yüzden zeytin ağacı / odunu sert ve kuru olur.  İşte zeytin ağacının hem dallarının  hem çekirdeğin sert olmasının sebebi budur

Karatavuk kuşu ve zeytin ağacı

İşte tam burada Karatavuk kuşu devreye giriyor ve bu olayı bize Cenk Durmuşkahya, Tübitak Bilim Teknik dergisi Ocak 2006 sayısında aşağıdaki gibi anlatıyor

20-25 cm boyunda olan sim siyah tüyleriyle sarı – kavuniçi renk gagası bulunan bu özel kuşlar  zeytin meyvelerini çok severler.

Bu meyveleri bir çırpıda yutan bu kuşlar kursaklarında zeytinin etli kısımlarını sindirirler. Ancak, onlar da bizim gibi odunsu yapıda olan zeytin çekirdeklerini sindiremezler ve dışkılama yoluyla sindiremedikleri çekirdekleri dışarıya atarlar.
İşte sadece bu karatavukların kursağından geçmiş olan zeytin çekirdekleri toprağa düştüğünde çimlenebilir. Çünkü karatavuk kursağındaki küçük taşlarla ve sahip olduğu kuvvetli asitlerle zeytin çekirdeklerinin odunsu kabuğu, sindirim sırasında incelir ve yumuşar. Bu yüzden de karatavuklar tarafından kabukları inceltilmiş ve yumuşatılmış çekirdekler toprağa düştüğünde çimlenebilir.

ZEYTİNLERİN GERÇEK DOSTU OLAN KARATAVUKLAR SAHİP OLDUKLARI BU ÖZELLİKLE BİZLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.

Eğer karatavukları avlayarak neslini tüketirsek gelecek yıllarda yeni zeytin ağaçları gelişmeyecek ve karatavuklardan bir süre sonra zeytin ağaçlarının da nesli tehlike altına girecek. Karatavukla zeytin ağacı arasındaki bu birliktelik bir çok canlı türü için de geçerli. Örneğin, karatavuğun yakın akrabası olan ardıç kuşları (Turdus pilaris) da ardıç ağaçlarının çoğalmasını sağlar. Zeytin çekirdeği gibi odunsu olan ardıç kozalakları da sadece ardıç kuşlarının kursağından geçtikten sonra çimlenebiliyor.”

karatavuk kuşu ve zeytin
En bilinen adı kara tavuk kuşu , bazı bölgelerde bakal , bazı bölgelelerde makal deniliyor ( erkeğine kara bakal dişisine boz bakal )

 

Online Alışveriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp WhatsApp İletişim