Anasayfa / Zeytin Hakkında / Edremit Zeytini
edremit zeytini
edremit zeytini

Edremit Zeytini

Edremit Zeytini

Edremit zeytin diğer adıyla ayvalık zeytini 

Edremit Yağlık Zeytin : en iyi kalitede zeytinyağı bu çeşitten elde edilir. Yağ oranı yüksek olup % 22.7’dir. Bir kilogramında 300 zeytin tanesi bulunur

Son yıllarda meyve eti renginin pembeye döndüğü dönemde Pembe Çizme Zeytin tipinde değerlendirilir,siyah olum döneminde hasat edilerek siyah sofralık olarak Sele tipinde değerlendirilir.

Edremit (Ayvalık) zeytin

edremit zeytini
edremit zeytini

Sinonim: Edremit Yağlık, Şakran, Midilli, Ada zeytini

Yetiştiği Bölgeler: Çanakkale, Ege Bölgesi Körfez yöresi, İzmir, İçel, Antalya, Adana, Kahramanmaraş ve Mardin’e kadar uzanmaktadır.

Toplam ağaç sayısının %19’unu, Ege Bölgesinin %25,3’ünü oluşturur. Yağı kimyasal ve duyusal özellikleri yönünden birinci sırada yer alır. Bölgesinde yağlık olarak değerlendirilir. İyi bakım şartlarında kuvvetli gelişir, Meyve orta büyüklükte, Orta derecede periyodisite gösterir, Mekanik hasada uygun yapıya sahip, Verimi iyi, Kendine verimli, Soğuğa kısmen dayanıklıdır, Çelikle çoğaltılır.

Ülkemizde bu çeşitler arasında Edremit (Ayvalık) çeşidi zeytinyağı ve doğal fermente yeşil zeytin üretiminde, Gemlik (Trilye) çeşidi doğal fermente siyah zeytin üretiminde Akhisar Domat zeytini yeşil zeytin üretiminde ön plana çıkmıştır.

Sofralık siyah zeytinde Gemlik çeşidi, sofralık yeşil zeytinde Edremit-Ayvalık ve Akhisar Domat çeşitleri Türk tüketiciler tarafından rağbet görmektedir.

 

Online Alışveriş
WhatsApp WhatsApp İletişim