Anasayfa / Gemlik Zeytin / Dünyanın en kaliteli zeytini “Gemlik Zeytini”
Dünyanın en kaliteli zeytini "Gemlik Zeytini"
Dünyanın en kaliteli zeytini "Gemlik Zeytini" - Yazar Kemal Altundağ

Dünyanın en kaliteli zeytini “Gemlik Zeytini”

En kaliteli zeytin “Gemlik Zeytini

Gemlik denilince akla “Zeytin” , Zeytin denilince akla “Gemlik” gelir

El emeği, göz nuru en kaliteli zeytin; Gemlik ! 

Adını Bursa’nın Gemlik ilçesinde alan ve siyah sofralık zeytin denilince akla gelen El emeği, göz nuru Gemlik Zeytininin yetiştirilmesinde / toplanmasında ve işlenmesinde
Soframıza gelene kadar bitmek tükenmek bilmeyen bir emek harcanır.
İşte Gemlik Zeytininin Dünyanın En Kaliteli Zeytini yapan da bu emeğin karşılığıdır.
Gemlik Zeytini sofranıza gelene kadar bir çok aşamadan geçer. Kış döneminde kar ve yağmurlarla kabaran nemli toprak ilkbaharda bellenerek veya motorla sürülerek karıştırılır,budama ile fazla ve lüzumsuz dalları kesilen zeytin ağacı yeni mahsulüne hazır hale getirilir.

Zeytin denilince akla “Gemlik” gelir

Gemlik Bursa

Haziran ayının ilk yarısında zeytin çiçek açar. Temmuz ayı içinde sap dibi mücadelesi yapılarak zeytinin ağaçta daha sağlam asılı kalması sağlanır.Temmuz ve Ağustos aylarında zeytinin sulama işlemi gerçekleştirilir.Sulama işmleminde genellikle damlama yöntemi kullanılır. Eylül ayının ikinci yarısı zeytinin yağlanması başlar.

Bundan sonra hasat mevsimi beklenir, Zeytin en çetin ve soğukların başladığı Kasım,Aralık ve Ocak aylarında sepete tek tek elle özenle toplanarak hasat edilir ve gece evlerde kızılı ve olgunlaşmamış yeşil zeytinler olgunlaşmış siyah zeytinden ayrılır . Kaliteli siyah zeytin kendi arasında kalibresine göre boylanarak ayrı ayrı salamura havuzlarında olgunlaşmaya bırakılır.
Hiç bir katkı maddesi kullanılmadan su ve tuz ile havuzlarda bekletilerek fermente edilir. Ve en doğal hali ile sofranıza gelir.

GEMLİK ZEYTİNİ

 • Gemlik Zeytini, bölgesine özgü ve dünyanın başka hiçbir yerinde yetişmeyen bir yapıya ve lezzete sahiptir.
 • Coğrafi yapısı, iklimi, yetiştirme şekli ve daha bir çok etkenle kendine özgü karakteristik özellikleri ve ayrı bir rahiyası vardır.Bu özeliğini Çoğrafi Tescil İşareti alarak kanıtlamıştır.
 • Dünyanın en kaliteli zeytinidir.
 • Tipi,çeşidi, taklidi değil; aslıdır.
 • Ülkemizde yetişen onlarca çeşit zeytinin en ünlüsüdür.
 • Doğal siyahtır, dalında kararır ve tamamen siyah olmadıkça hasadı yapılmaz.hiç bir kimyasal katkı maddesi kullanılmadan, doğalhaliyle sofranıza gelir.
 • Yıl boyunca bitmek tükenmek bilmeyen bir emek ve itina ile yetiştirilir.
 • Elle tek tek toplanır.
 • Çekirdeği küçüktür, kabuğu incedir, etlidir.
 • Son derece lezzetli ve dayanıklıdır.
 • Sadece tuz ve su ile salamura edilip, fermante edilir.
 • Ambalajında aylarca bozulmadan kalabilir.
 • Raf ömrü uzundur.
 • Gemlik’te zeytin üretimi yapan ve pazarlayan firmaların tamamı gıda kodeksine uygun üretim yapmaktadır.

GEMLİK ZEYTİN ZEYTİNYAĞI

Çünkü: Zeytinden elde edilen zeytinyağının içeriğinde olein, E vitamini, hidrokarbonlar, linolik, palmitrik ve steraik asitler bulunmaktadır. Zeytin bol kalori içermesinin yanında tüm bu faydaları sadece yağında değil kendi bünyesinde de bulundurmaktadır.Zeytin taneleri oldukça besleyicidir. Yaprak ve kabukları şekeri ve yüksek tansiyonu düşürür, bağırsaktaki solucanları düşürür. Yağı ise sarılıkta çok faydalıdır, karaciğeri çalıştırır, safrayı arttırır, karaciğer ağrılarını keser. Unutulmamalıdır ki yağlar mide de değil bağırsaklarda sindirilmektedir. Ayrıca zeytinyağı kolesterolün damar tıkanıklığına yol açan LDL bileşenini azaltırken iyi kolesterol dediğimiz HDL’yi ise hiç etkilemez. İçinde %80 oranında bulunan oleik asit, meme veren kadınlarda bebeğin sinir dokularının gelişiminin sağlanması açısından çok faydalıdır. Kızartmalarda kullanılabilecek en sağlıklı yağdır zeytinyağı.Zeytin gastrid ve ülserlere karşı koruyucu bir rol oynar ayrıca kabızlığa iyi gelir. Zeytin ve zeytinyağının içerdiği E vitamini dokuların yaşlanmasını önler ve yaşlanmanın beyin fonksiyonları üzerindeki kötü etkilerini azaltır Doğal bir besindir.Doyurucudur, lezzetlidir, geleneksel bir katıktır. Besleyicidir, içerdiği protein, vitamin ve antioksidanlar zeytinin bir çok derde ilaç olduğunu kanıtlar.Dünyanın tartışılmaz en sağlıklı yağının hammaddesidir.
Bereketlidir. Yağıyla, ışığıyla, sabunuyla, prinasıyla ilk çağlardan beri insanlığın hizmetindedir.Bir kültür ve yaşam biçimidir. 
Gemlik zeytini Bursa’dan başlayan ve kıyı şeridinden Mardin’e kadar ulaşan geniş bir coğrafyada üretimi yapılan bir türdür. Tabi bu coğrafi farklılıklar zeytinin yağ oranını ve rekoltesini de etkilemektedir.
Online Alışveriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WhatsApp WhatsApp İletişim